متحدان عرب ترامپ در جنگ یمن علیه یکدیگر موضع گرفته اند

ساعت 24 چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۲
ساعت 24- «در مدت چند سال گذشته، مقام های واشنگتن و سایر همتایان آنها در ریاض و ابوظبی به بدوی ترین شکل ممکن حملاتشان در یمن را توجیه کرده اند و حالا به نظر می رسد که دو متحد اصلی در این نبرد، یعنی عربستان و امارات در برابر یکدیگر قرار گرفته اند و این مساله را می توان از درگیری نیروهای تحت حمایت آنها در یمن فهمید.»

روزنامه واشنگتن پست در تحلیلی آورده است: «این که حوثی های یمن به عقب رانده شوند و نفوذ ایران نیز متوقف شود، مهم است. اهمیتی ندارد که تلفات غیرنظامیان و آمارهای وحشتناک انسانی این جنگ در یمن چقدر باشد؛ ضربه زدن به ایران در این بخش از جهان همچنان از اهمیت زیادی برخوردار است. از نگاه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، نبرد در یمن به رهبری عربستان به قدری ضرورت دارد که چشم پوشی از مخالفت کنگره با فروش سلاح به این دو کشور ثرومند را از سوی وی توجیه می کند.
اما اوضاع هرگز به این سادگی ها هم نبوده است. جنگ یمن بر سر چشم انداز مضمحل سیاسی ناشی از نبردهای طولانی مدت، دشمنان قبیله ای و گروه های فرصت طلبی که به دنبال گسترش قلمروهای تحت حاکمیتشان بودند، شکل گرفته است. این پیچیدگی درست همین اواخر و در حالی به نمایش درآمد که ائتلاف عربی متحدانش یعنی جدایی طلبان مورد حمایت امارات را در نبردی در بندر استراتژیک عدن هدف قرار داد. جدایی طلبان خشمگین از سایر گروه ها در ائتلاف عربی، ساختمان های دولتی را تصرف کرده و با وجود حملات هوایی سعودی، آنها را تحت کنترل گرفتند.
به گفته مقام های سازمان ملل، در چهار روز درگیری که در جریان مراسم عید قربان هم اتفاق افتاد، دست کم ۴۰ تن کشته و ۲۶۰ تن دیگر هم زخمی شدند.
لیز گراند، از مقام های ارشد کمک رسان سازمان ملل در یمن در بیانیه ای گفت: واقعا قلب آدم به درد می آید که در جریان مراسم عید قربان، خانواده ها، داغدار عزیزانشان باشند؛ به جای این که در صلح و آرامش مراسم را جشن بگیرند. نگرانی اصلی ما اکنون استقرار تیم های پزشکی برای نجات زخمی هاست. ما بابت گزارش هایی نگران هستیم که در آن گفته شده آب و غذای ...

سرخط اخبار