ادای سوگند بایدن به عنوان چهل و ششمین رییس جمهوری آمریکا

لوگوی مشرق نیوز مشرق نیوز . چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۲۱:۱۹
سرانجام پس از کش و قوس های فراوان، جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا سوگند خورد.

به گزارش مشرق ،  در مراسمی که امروز ظهر (چهارشنبه) به وقت واشنگتن در بالکن غربی ساختمان کنگره برگزار شد، جو بایدن سوگند ریاست جمهوری آمریکا را مقابل رئیس دیوان عالی آمریکا "جان رابرتس" ادا کرد. 
کامالا هریس نیز مقابل سونیا سوتومایور، اولین عضو لاتین تبار دیوان عالی آمریکا، به عنوان معاون بایدن سوگند خورد.
بر اساس ترتیب، اول هریس سوگند یاد کرد.
متن سوگند رییس جمهوری آمریکا به این شرح است:  "من رسما سوگند یاد می کنم که مسئولیت ریاست جمهوری ایالات متحده را صادقانه انجام دهم و تا جایی که توان دارم از قانون اساسی ایالات متحده پاسداری، حفاظت و دفاع کنم."
بایدن بعد از ادای سوگند در سخنانی گفت: امروز روز آمریکاست. امروز روز دموکراسی است. امروز روز احیاست. امروز ما ارج می نهیم پیروزی یک هدف را که همان دموکراسی است. در این لحظه دموکراسی برنده شد.
وی افزود: امروز هم زیر سایه خداوند همه گرد هم آمده ایم تا این پیروزی را جشن بگیریم. من از تمام اسلاف خود و شما متشکرم.
مراسم سوگند بایدن در حالی برگزار شد که مراسم امسال با دورهای قبلی بسیار متفاوت بود که این تفاوت هم از ویروس کرونا و هم از تهدید حامیان افراطی ترامپ ناشی شد و مراسم با تدابیر شدید امنیتی و تقریبا بدون حضور مردم اما با حضور ۲۵ هزار نیروی امنیتی برگزار شد.
در مراسم تحلیف تعدادی از شخصیت های سرشناس سیاسی آمریکا از جمله باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین، میشل اوباما، بانوی اول پیشین، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین، بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق آمریکا، جورج بوش و همسرش، مایک پنس، معاون ترامپ، میچ مک کانل، رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنا، چاک شومر، رهبر دموکراتها در سنا و بسیاری از سناتور و نمانیدگان مجلس حضور داشتند.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار