ظریف نوشت: پنجره فرصت برای دولت جدید آمریکا باز است/ ابتکار عمل صرفا بر عهده واشنگتن است

لوگوی نامه نیوز نامه نیوز . جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۹:۵
وزیر امور خارجه کشورمان، در مقاله ای در نشریه "فارن افرز" نوشت:جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده می تواند با پایان دادن مؤثر سیاست شکست خورده «فشار حداکثری» ترامپ و بازگشت به توافقی که سلفش آن را ترک کرد، در مسیری بهتر گام گذارد، در آن صورت، ایران نیز به اجرای کامل تعهداتش ذیل توافق هسته ای بازخواهد گشت، اما اگر واشنگتن به جای این کار بر امتیازگیری اصرار کند، این فرصت از دست خواهد رفت.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :
به گزارش نامه نیوز، متن ترجمه فارسی مقاله محمد جواد ظریف در نشریه فارن افرز به شرح زیر است: "سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری وعده داد که به باد دادن ثروت و جان آمریکایی ها در جنگ در غرب آسیا پایان دهد. با این حال، او در دوران کاری اش، ایالات متحده را بیش از پیش در این منطقه به دام انداخت و چنان به اختلافات دامن زد که اوضاع به نقطه ای رسید که یک حادثه کوچک می توانست به سرعت از کنترل خارج شده و به جنگی بزرگ منجر شود.
دولت جدید در واشنگتن با انتخابی بنیادین روبروست. یا می تواند سیاست های شکست خورده دولت ترامپ را در پیش بگیرد و به مسیر پست انگاری همکاری بین المللی و قوانین بین المللی ادامه دهد (بی اعتنایی ای که در تصمیم سال ۲۰۱۸ ایالات متحده به خروج یکجانبه از برنامه جامع اقدام مشترک، معروف به توافق در هسته ای که تنها سه سال پیش از آن توسط ایران، چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلستان و اتحادیه اروپا امضا شده بود، بسیار مشهود بود). یا اینکه دولت جدید می تواند مفروضات شکست خورده گذشته را کنار گذاشته و ارتقاء صلح و مودت را در منطقه دنبال کند.
جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده می تواند با پایان دادن مؤثر سیاست شکست خورده «فشار حداکثری» ترامپ و بازگشت به توافقی که سلفش آن را ترک کرد، در مسیری بهتر گام گذارد. در آن صورت، ایران نیز به اجرای کامل تعهداتش ذیل توافق هسته ای بازخواهد گشت. اما اگر واشنگتن به جای این کار بر امتیازگیری اصرار کند، این فرصت از دست خواهد رفت.
برخی از سیاستگذاران و تحلیلگران غربی همچنان از «مهار» ایران سخن می گویند. اما بهتر است آن ها ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار