ضریب موفقیت چاه های اکتشافی (تعداد چاه های موفق نسبت به تعداد چاه های حفر شده) که در دنیا به طور میانگین ۳۰ درصد است، در ایران حدود ۶۰ درصد اعلام شده و در ۲۰ سال گذشته، در حوزه گاز، به ازای تولید هر ۱۰۰ واحد، ۱۸۰ واحد جایگزین شده است. در این مدت شاهد جایگزینی ۷۰ درصد نفت تولیدی نیز بوده ایم و آن طور که مسوولان نفتی می گویند در سال جاری شاهد اتفاقات خوبی در حوزه اکتشاف خواهیم بود.

به گزارش ایسنا، ۷۵ درصد ذخایر گازی و ۲۰ درصد کل ذخایر نفتی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی کشف شده است و امروز با حدود ۱۵۹ میلیارد بشکه ذخایر هیدروکربور مایع قابل استحصال در رتبه چهارم دنیا و با حدود ۳۴ هزار میلیارد مترمکعب ذخایر گاز قابل استحصال در رتبه دوم دنیا قرار داریم و در مجموع ایران با در نظر گرفتن کل ذخایر هیدروکربوری، در رتبه اول دنیا قرار گرفته است.
اما در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، عملیات حفاری هشت حلقه چاه اکتشافی موفقیت آمیز به پایان رسیده و از زمستان سال گذشته تاکنون، هر فصل با یک کشف همراه بوده است. به طور طبیعی با توجه به این که بیش ترین ظرفیت اکتشاف در غرب و جنوب غرب کشور است، این بخش در اولویت قرار دارد، اما طبق اعلام، این به این معنا نیست که در مناطق کشف صورت نمی گیرد بلکه اولویت دوم تمرکز بر شمال شرق کشور (منطقه کپه داغ) است و پس از آن نیز شمال غرب و دشت مغان قرار دارد.
از سوی دیگر، انجام فعالیت های اکتشافی در شمال شرق کشور به دلیل اهمیت تامین انرژی در این منطقه حائز اهمیت است، به همین دلیل بر اساس سیاست های کلان وزارت نفت و پیرو تاکید وزیر نفت بر دستیابی به منابع انرژی در شمال شرق کشور، نسل جدید فعالیت ها در این منطقه آغاز شده است و پیش بینی می شود از سال ۱۳۹۹ به بعد، همواره دکل در کپه داغ شرقی مستقر و مشغول فعالیت باشد.
شرکت ملی نفت ایران در حوزه شناسایی منابع غیرمتعارف هیدروکربوری هم فعالیت هایی انجام داده است. برخورداری از منابع فراوان متعارف نفت و گاز، اگرچه استحصال ذخایر نامتعارف را در اولویت قرار نمی دهد، اما به گفته هندی - مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران -، باید برای شناسایی این منابع هم تلاش ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار