آیت پیمان گفت: واقعه غدیر خم که یکی از مهمترین سندهای امامت و ولایت دوازده امام علیهم السلام به ویژه خلافت بلافصل امامت و ولایت امیرالمومنین علی(ع) و دارای گفته ها و ناگفته های فراوان است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، آیت پیمان دبیرکل مجمع جهانی شیعه شناسی به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر پیامی خطاب به اساتید، محققین و پژوهشگران حوزه و دانشگاه و مراکز علمی و پژوهشی صادر کرد.
متن پیام به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
واقعه غدیر و خطبه خوانی خاتم پیامبران در هیجدهم ذی الحجه سال دهم هجری عظیم ترین و سرنوشت سازترین رویداد تاریخ اسلام است.
خطبه پیامبر اسلام در عید غدیر خم از عظمت، شأنیت و مقامی خاص برخوردار است و این عظمت از جهات مختلف قرآنی، حدیثی، فقهی، کلامی، زمانی، مکانی، رجالی، تاریخی و علمی همواره در ادوار مختلف تاریخ اسلام مورد بررسی و نقد و نظر عالمان مذاهب اسلامی و دیگر ادیان بوده است.
واقعه غدیر خم رویدادی مهم و تأثیرگذار در همه جهان است، بنابراین بر ما شیعیان فرض و تکلیف است که بایسته های غدیر را آنگونه دانسته و بیان و مطرح کنیم که حق این همه عظمت ادا شود.
باید گفت که از این همه عظمت، شکوه و گستردگی واقعه غدیر، گاهی تنها با آن یک جمله معروفِ " من کنت مولا فهذا علی مولاه " اکتفا شده و همان نیز بسیار ضعیف مطرح می شود. چه بسا همین سببی برای شبهه آفرینی مخالفین مکتب اهل بیت شده و نیز خواهد شد.
بدین جهت نکاتی بایسته در مقام بیان واقعه غدیر خم را، برای همه اهل علم و فضل و دانشمندان و دانشوران و پژوهشگران و مؤسسات و مراکز پژوهشی داخل و خارج کشور توصیف و توصیه می نمائیم:
واژه شناسی ولی و ولایت، بیان فلسفه وجودی ولایت و امامت، بیان عظمت ولایت و تقسیمات آن، بیان عظمت و شأنیت امام علی علیه السلام برای ولایت و خلافت، خطرات و تهدیدات نصب ولایت علی علیه السلام، سابقه نصب وصی توسط دیگر انبیا الهی، معرفی مصادیق ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار