درباره اوآنا | سازمانی برای ایجاد موازنه در برابر جریان یکسویه اطلاعات

ایرنا شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۴
تهران- ایرنا- سازمان خبرگزاری های منطقه آسیا و اقیانوس آرام با ایجاد تعادل در برابر جریان یکسویه اطلاعات نقش بسزایی در دیپلماسی عمومی و روابط میان کشورها دارد. از این رو انتخاب ایرنا به عنوان ریاست دور بعدی نشست اوآنا نشان از اهتمام دیگر اعضا به فعالیت های گسترده خبرگزاری جمهوری اسلامی دارد تا با همکاری های گسترده به رشد صنعت رسانه ای کمک کند.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، ۵۸ سال پیش یعنی در ۱۹۶۱ میلادی کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام تصمیم گرفتند، برای تبادلات و همکاری های خود محفلی را به نام سازمان خبرگزاری ها موسوم به OANA تأسیس کنند تا از این طریق همکاری های خبری، رسانه ای و اطلاع رسانی را در میان کشورهای عضو اوآنا افزایش دهند و باعث گسترش مناسبات ارتباطاتی آنها شوند. سازمان خبرگزاری های آسیا- اقیانوسیه ۴۴ عضو دارد که مجمع آن هر سه سال یکبار در یکی از کشورهای عضو برگزار می شود. ارکان اوآنا شامل مجمع عمومی، هیات اجرایی و کمیته های فنی، خبری و اخلاقی می شود که دوسوم گردش اطلاعات جهان را برعهده دارد. کشورهای عضو اوآنا ۵۶ درصد تولید ناخالص جهان، حدود ۵۰ درصد تجارت جهانی، بیش از ۶۰ درصد قلمرو آبی و بیش از ۲۵درصد حجم حمل و نقل هوایی را در اختیار دارند.
انتخاب خبرگزاری جمهوری اسلامی در مجمع عمومی هفدهم در کره جنوبی به عنوان میزبان هجدهمین اجلاس مجمع عمومی اوآنا در ۲۰۲۲ میلادی، سبب شد تا پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا در این نوشتار به معرفی نقش سازمان OANA و همچنین بازتاب انتخاب ایرنا به ریاست دور بعدی در رسانه های مختلف، بپردازد و این مهم را از زوایای مختلف بررسی کند.
تشکیلات سازمان OANA
فعالیت مجمع عمومی، هیات اجرایی و کمیته های فنی خبری و اخلاقی در تشکیلات اوآنا، پیش بینی شده است. هیات اجرایی اوآنا متشکل از ۱۳ عضو است که در دوره کنونی ۵ خبرگزاری آذرتاج (جمهوری آذربایجان)، ایتارتاس (روسیه)، شین هوا (چین)، یونهاپ (کره جنوبی) و آناتولی(ترکیه)، ترکیب هیات رییسه را تشکیل می دهند. ایرنا (ایران)، ای. ای. پی (استرالیا)، برناما (مالزی)، پی. تی. ای ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار