دولت صادرات شیرخشک را در حالی از سال 97 تا فروردین امسال ممنوع کرده بود که هم اکنون 50 هزار تن شیرخشک در انبار ها معادل مصرف یک سال کشوردپو شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، تابستان سال ۹۷ وزارت صمت دستور توقف صادرات شیر خشک را صادر کرد؛ دستوری که با اعتراض تولید کنندگان شیرخشک، دامداران و نمایندگان مجلس روبرو شد، آنها معتقد بودند دستور توقف صادرات شیرخشک خارج از اختیارات وزارت صمت و دستوری غیرقانونی است که در نهایت، روند پیشرفت و توسعه این صنعت را دچار مشکل می کند، بازارهای صادراتی حذف و کشور از درآمدهای ارزی محروم می شود.
مشکلاتی که تولید کننده های شیر با آن مواجه اند
رضا سعیدی یکی از تولیدکنندگان شیر در شرق مازندران، درباره چالش های تولید شیر، گفت: برنامه حمایتی برای تولید شیر در کشور و حتی استان وجود ندارد.
وی با اعلام اینکه دامدار باید نهاده های دامی را به صورت نقد خریداری کند، افزود: کارخانه داران بهای شیر را در طولانی مدت پرداخت می کنند و برخی مواقع هم به دلیل مطرح کردن بار میکروبی بالا از خرید امتناع می کنند.
این دامدار اضافه کرد: در حال حاضر انگیزه ای برای تولید شیر در مازندران با وجود اینکه علوفه نسبت به دیگر استان ها در دسترس است، وجود ندارد.
پیروز علوی نیا عضو هیأت مدیره شرکت تعاونی گاوداران استان اصفهان نیز به خبرنگار فارس گفت: در حال حاضر قیمت مصوب هر لیتر شیر ۲۶۵۰ است اما تعدادی از کارخانه ها قیمت خرید را کاهش داده و ۲۳۵۰ تومان می خرند، اما قیمت تمام شده را کاهش نداده اند؛ تعدادی از کارخانه های لبنی برای مجبور کردن دامدار به فروش شیر به قیمت مورد نظرشان پول شیر را نقد نمی دهند و به همین دلیل بسیاری از دامداران برای خرید نهاده های دامی به مشکل خورده اند.
علوی نیا با بیان این که ۸۵ روز طول می کشد تا پول شیر به دامدار برسد، تصریح کرد: مشکل دیگر ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری