اولین گزارشگران حادثه بزرگ طبس چه کسانی بودند؟+ عکس

الف پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۵
۵ اردیبهشت ۵۹ عملیات نظامی آمریکا در صحرای طبس با شکست مواجه شد. اولین خبرنگاری که در صحنه حادثه حضور یافت شهید "حسن باقری" بود که گزارش وی را درباره حادثه طبس می خوانید.

روز 5 اردیبهشت 1359 نقشه آمریکا برای انجام عملیات نظامی مخفی در ایران براثر طوفان شن در صحرای طبس با شکست مواجه شد.
بعد از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، جیمی کارتر رئیس جمهور این کشور که از سوی افکار عمومی کشورش تحت فشار بود تصمیم گرفت تا با یک عملیات نظامی اقدام به آزاد کردن گروگان ها کند. تفنگداران ارتش آمریکا در عملیاتی که بعدها فاش شد نام آن «دلتا» بوده است، با هدف آزاد کردن گروگان های در محل سفارت آمریکا، در صحرای طبس پیاده شدند.
قرار بر این بود این نیروها از طبس با هلی کوپتر به سوی تهران حرکت کرده و در ورزشگاه امجدیه(شهید شیرودی ) فرود آیند و سپس، به سفارت آمریکا در تهران حمله کرده و گروگان ها را آزاد کنند. طبق این نقشه ، آنان پس از پایان فعالیتشان، از همین راه به طبس رفته و از آنجا با هواپیما از ایران خارج می شدند.
بقایای تجهیزات و جسد نظامیان آمریکایی در صحرای طبس
فرودگاه های نظامی مصر، عمان و عرشه ناو هواپیمابر آمریکا در دریای عمان از مراکز عمده برخاستن هواپیماها و هلی کوپترهای متجاوز آمریکا برای فرود در منطقه طبس بود. نیروهای آمریکایی شامل 132 نظامی ، 8 هلی کوپتر و 3 هواپیمای باربری هرکولس سی130 پس از استقرار در طبس و قبل از حرکت به تهران دچار حوادث مختلفی شدند و از ادامه ماموریت بازماندند. دستگاه هیدرولیک یکی از هلی کوپترها از کار افتاد، هلی کوپتر دیگر بر اثر طوفان شن و عدم دید کافی به هنگام جابجایی، با یکی از هواپیماهای هرکولس برخورد کرده و هر دو وسیله نقلیه آتش گرفت و در نتیجه آن 8 تن از نظامیان در شعله های آتش سوختند.
در پی حادثه صحرای طبس و فرار باقی مانده هواپیماها و هلی کوپترهای آمریکایی به سوی ناو ...