در حرم مطهر امام رضا(ع) مدفن مشاهیری را میِ بینیم که از بزرگان و عارفان زمان خود بوده اند؛ شیخ بهایی، شیخ حرعاملی، علامه طبرسی، شیخ حسنعلی نخودکی، علامه جعفری، آیت الله کوهستانی و آیت الله سیدجواد خامنه ای برخی از این افراد هستند. با این پنج شنبه برنا همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانید.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ بسیاری از افرادی که به حرم مطهر امام رضا(ع) مشرف می شوند، غیر از زیارت و بازدید از مکان های خاص و معماری زیبای این آستان با مدفن علما و بزرگانی که در این حریم جای گرفته است، آشنا می شوند که در ادامه برخی از بزرگانی که در حریم ملکوتی ثامن الحجج(ع) به خاک سپرده شده اند را معرفی می کنیم.
شیخ محمد بن حسن حُرّ عاملی
شیخ محمد بن حسن حُرّ عاملی معروف به شیخ حر عاملی در سال ۱۰۳۳ قمری در روستای «مشغره» از توابع جبع عامل لبنان چشم به جهان گشود. شیخ حسن ظهیر، شهید ثانیو پدرش از استادان او بودند. تا چهل سالگی در کشور سوریه و منطقهٔ جبل عامل، نزد استادان شیعی آموزش دید و بعدها به عراق و خراسان عزیمت کرد.
وی برای زیارت علی بن موسی به ایران رفت و مدتی در اصفهان با علامه مجلسی بود و هر دو برای هم اجازه نقل روایت صادر کرده اند. سپس به مشهد رفت و پس از مدتی «قاضی القضاة» و «شیخ الإسلام» خراسان شد. از مهم ترین تألیفات وی کتاب «وسائل الشیعة» است.
شیخ حُرّ عاملی در بیست و یکم ماه رمضان ۱۱۰۴در هفتاد و یک سالگی چشم از جهان فرو بست و در زیر گنبد حضرت رضا(ع) کنار منبر، برادرش شیخ احمد صاحب الدرالمسلوک در ایوانِ یکی از حجره های صحن انقلاب جنب مدرسه میرزا جعفر به خاک سپرده شد.
محمد بهاء الدین عاملی(شیخ بهایی)
وی در سال ۹۵۳ هجرى قمری در شهر بعلبک لبنان دیده به جهان گشود. نسب شیخ بهایی به حارث همدانى، صحابى جلیل القدر امیر المؤمنین علی(ع) مى رسد.پدرش از فقها و محدثان بود و به درخواست شاه طهماسب صفوی به عنوان «شیخ الاسلام دارالسلطنه قزوین» انتخاب شد و بعد از رحلت پدر بزرگوارش در عهد شاه عباس صفوی خود به این مقام منصوب ...

سرخط اخبار