معاون دادستان کل کشور: واردات گوشی با قیمت بالای ۳۰۰ یورو غیر قانونی است

لوگوی زومیت زومیت . پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۶:۲۹
معاون دادستان کل کشور از وزیر صمت خواسته تا دلایل خود درمورد تداوم واردات گوشی با قیمت بالای ۳۰۰ یورو را، باوجود ممنوعیت آن اعلام کند.

مدیرکل دفتر امور خدمات سازمان صمت در آبان ماه اعلام کرد که بانک مرکزی از شهریورماه با وجود ثبت سفارش، برای ترخیص موبایل با قیمت بالای ۳۰۰ یورو از گمرک ارز اختصاص نداده است. صُدِیف بیک زاده اضافه کرد که وزارت صمت کارهای کارشناسی و نحوه ی اعمال زیرساخت ها برای اجرایی کردن این طرح را به طور کامل انجام داده و تنها باید دفتر مقررات صادرات و واردات و کارگروه تنظیم بازار محدودیت مذکور را ابلاغ کند. وی همان زمان اعلام کرد که طرح ممنوعیت واردات گوشی با قیمت بالای ۳۰۰ یورو در شرف عملی شدن است.
بااین حال، تا امروز که وارد ماه بهمن شده ایم، همچنان واردات انواع گوشی ها انجام می شود. همین موضوع باعث شد تا معاون قضائی دادستان کل کشور اعتراض خود از تداوم واردات گوشی های بالای ۳۰۰ یورو را طی نامه ای به وزیر صمت اعلام کرده و خواستار اعلام دلایل «این اقدام غیرقانونی» شود.
به گزارش مهر، سعید عمرانی در نامه ی خود نوشته است که آمارهای سامانه همتا نشان می دهد در سال ۹۸، مجموعاً ۱۵/۳ میلیون دستگاه تلفن همراه به ارزش بیش از ۲/۴ میلیارد یورو وارد کشور شده که از این میزان، سهم گوشی های بالای ۳۰۰ یورو به لحاظ تعداد، ۹ درصد و از نظر ارز تخصیص داده شده به میزان ۳۵ درصد معادل حدود ۸۵۰ میلیون یورو است؛ در این میان ۵۰۰ میلیون یورو معادل ۴ درصد واردات متعلق به برند آیفون بوده است.
معاون قضائی دادستان درادامه گفته است که در سال ۹۹ به میزان ۷۲ درصد از گوشی های با ارزش بالای ۳۰۰ یورو به شکل مسافری وارد کشور شده اند که ۸۱ درصد آن متعلق به آیفون بوده؛ این درحالی است که با توجه به وجود محدودیت در تخصیص ارز حتی نسبت به واردات کالاهای اساسی مرتبط با نیازهای ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار