علت افزایش صادرات نفت ایران در ماه مارس چه بود؟

دریافت خبر : شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۲
با وجود تحریم های آمریکا برای خرید نفت از ایران، صادرات نفت در ماه گذشته میلادی ۱۲ درصد بیشتر شده و خریداران آسیایی نفت بیشتری خریده اند.

آفتاب نیوز :
تحریم های آمریکا علیه فروش نفت ایران و تلاش این کشور برای به صفر رساندن صادرات از ماه اکتبر، باعث شد تا حجم صادرات نفت ایران کاهش پیدا کند و برخی از مشتریان مانند اروپایی ها، به طور کامل خرید نفت از ایران را به صفر برسانند.
این اتفاق زمینه را برای کاهش بیش از یک میلیون بشکه ای تولید نفت ایران فراهم کرد تا نفت بدون مشتری روی دست ایران نماند و از سوی دیگر نفتی نیز روی آب ذخیره نشود.
**تولید پایین آمد
بر اساس آخرین گزارش اوپک، تولید نفت ایران که در تابستان سال گذشته، سه میلیون و ۶۰۳ هزار بشکه در روز بود که بعد از تحریم های آمریکا، در آبان ماه با ۵۰۰ هزار بشکه کاهش به ۲.۹۸۲ میلیون بشکه در روز رسید.
روند کاهش تولید و صادرات نفت ایران تا ماه های پایانی سال ۹۷ ادامه داشت اما ناگهان ورق برگشت. در حالی که تولید نفت ایران همچنان رو به کاهش است اما در اسفند ماه ( ماه مارس میلادی) و با وجود تولید ۲ میلیون و ۶۹۸ میلیون بشکه ای نفت در این ماه، صادرات ایران افزایش چشمگیری را ثبت کرده است.
تا آنجا که منابع ثانویه میزان صادرات نفت ایران در ماه مارس را حدود ۱.۷ میلیون بشکه در روز اعلام کرده اند که با رشدی ۱۲ درصدی، بالاترین رقم صادراتی از زمان آغاز تحریم های آمریکا به شمار می آید.
**استفاده حداکثری از معافیت ها
در اینجا نیز همانند تحریم های یکجانبه، پای آمریکا در میان است. در واقع مشتریان آسیایی نفت ایران که نگران عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران توسط آمریکا هستند، در تلاشند تا در ماه های باقی مانده از این معافیت استفاده کنند تا زمان بیشتری برای هماهنگ کردن پالایشگاه های خود با نفتی به جز نفت ایران داشته ...

[ مشاهده متن کامل علت افزایش صادرات نفت ایران در ماه مارس چه بود؟ آفتاب نیوز ]