نکات مهم برای سلامت دهان و دندان

ساعت 24 پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۸:۳
ساعت24 -همه ما توصیه هایی مانند دو بار در روز مسواک زدن و مصرف کمتر قند را برای سلامت بهتر دندان هایمان شنیده ایم اما سوال این است که چرا با این حال باز هم دندان هایمان دچار پوسیدگی می شوند؟

علاوه بر موارد ذکر شده نکات بیشتری نیز برای رعایت سلامت دهان و دندان وجود دارد که باید از آن ها اطلاع داشت.
به درستی مسواک بزنید
مسواک شما و نوع مسواک زدن از اهمیت بالایی در حفظ سلامت دهان و دندان برخوردار است. عمل مکانیکی مسواک زدن پلاک های سخت و چسبنده دندان ها را که ترکیبی از باکتری ها، اسیدها و ضایعات چسبنده و بقایای مواد غذایی هستند، از بین می برد.
این پلاک ها بلافاصله پس از خوردن مواد غذایی روی دندان ها تشکیل می شوند اما تا زمانی که به مرحله خاصی نرسند نامطبوع نبوده و به دندان ها آسیب نمی رسانند. مقدار دقیق این زمان برای رسیدن به مرحله آسیب زدن به دندان مشخص نیست اما این زمان دست کم ۱۲ ساعت است.
باکتری ها قند مصرف می کنند و اسید را به عنوان محصول جانبی تولید می کنند که مواد معدنی دندان را از بین می برد و حفره های میکروسکوپی روی دندان ایجاد می کنند که قابل مشاهده نیستند. در صورتی که این روند متوقف نشود و دندان ها ترمیم نشوند، حفره ها بزرگ و قابل مشاهده و دردسرساز می شوند.
صرف دو دقیقه وقت برای مسواک زدن و انجام این عمل در شب ها و یک بار دیگر در طول روز برای از بین بردن پلاک های دندان ها عملی مناسب محسوب می شود. مسواک زدن مکرر از پیشرفت باکتری ها به مرحله ای که بیشترین میزان اسید را تولید کرده و می توانند روی دندان ها جا خوش کنند، جلوگیری می کند. 
مسواک های برقی می توانند بیش از مسواک های عادی موثر واقع شوند و مسواک هایی با سری های کوچک می توانند کمک کنند تا به نواحی انتهایی دهان راحت تر دسترسی پیدا کنید. هم چنین مسواک هایی با برس های متوسط باعث می شوند تا بدون آسیب رساندن به لثه ها و دندان ها آن ها را به طور موثر ...