محمد رهبری- پژوهشگر شبکه های اجتماعی مجازی - فیلترینگ تلگرام نتوانسته است مانع از استفاده از تلگرام شود و به همین دلیل این شبکه همچنان بستری مناسب برای تبلیغات و اطلاع رسانی است که در کنار آن به دلیل امکانات فراوانی که این اپلیکیشن در اختیار کاربرانش قرار می دهد، برای ارتباطات شخصی نیز کارآمدی بالایی دارد و شاید همین امر راز ماندگاری تلگرام با وجود فیلترینگ باشد.

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا) - || آیا با گذشت بیش از 2 سال و نیم از فیلتر تلگرام، مردم همچنان از تلگرام استفاده می کنند؟ پاسخ به این سؤال برای کسب وکارها، شرکت های تبلیغاتی، خبرنگاران و روزنامه نگاران، سیاستمداران و سیاستگذاران فضای مجازی اهمیت دارد و به آن ها کمک می کند که تا تصمیمات بهتری در مواجهه با این پیام رسان بگیرند. آخرین نظرسنجی معتبری که در این رابطه منتشر شده، در اسفند 98 توسط ایسپا انجام شده که نشان می دهد 42 درصد ایرانیان همچنان از تلگرام استفاده می کنند.
نکته قابل توجه در این نظرسنجی، اقبال روزافزون مردم به واتس اپ است که نشان می دهد فیلترینگ تلگرام باعث افزایش کاربران ایرانی واتس اپ شده است به نحوی که پس از فیلتر تلگرام تا آن تاریخ، استفاده از واتس اپ در میان ایرانیان، حدود 40 درصد افزایش یافته است.
همان گونه که در نمودار فوق مشاهده می شود، در ماه مهر در هر روز به طور میانگین، مجموع مطالب کانال های تلگرامی 1.49 میلیارد بار دیده شده است که نسبت با ماه گذشته11/0 میلیارد افزایش بازدید داشته است. معنای این اعداد این است که مطالب کانال های تلگرامی در مهرماه در هر روز حدود 100میلیون بار بیشتر از ماه مهر دیده شده است. اگرچه ابعاد این اعداد بزرگ است، اما در شرایطی که روزانه به طور میانگین حدود 2.26 میلیون مطلب تلگرام منتشر می شود، عدد عجیبی نیست. یعنی آن که هر مطلب تلگرامی به طور متوسط تنها 660 بار دیده شده است.
با این حال داده ها نشان می دهد که استفاده از تلگرام از ابتدای پاییز افزایش قابل توجهی یافته و بیش از 4 ماه قبل از آن بوده است. این یافته کاملا هم راستا با ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار