نابودی مرجان ها، مرگ خاموش اقیانوس ها/ وقتی انسان ها به طبیعت استرس می دهند

اعتماد آنلاین پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۹

اعتمادآنلاین| نیلوفر حامدی- شاید کمتر کسی بداند چرا رنگ مرجانی به عنوان رنگ سال 2019 انتخاب شد. بد نیست در هفته ای که در جهان به اقیانوس ها اختصاص داده شده، کمی درباره موجودی صحبت کنیم که 25 درصد حیات دریایی به اکوسیستم آن وابسته است.
جهان از سال 2015 برای سومین بار با پدیده سفید شدن مرجان ها روبه رو شد. مرجان با جلبک همراه خود یک رابطه همزیستی دارد و از آن تغذیه می کند. زمانی که مرجان به دلیل عوامل بیرونی دچار تنش و استرس شود جلبک همزیستش ترکیبات سمی تولید می کند و همین مساله سبب می شود مرجان همزیست را از خود جدا کند. مرجان ها در این وضعیت به دلیل کمبود تغذیه و گرسنگی سفید و اسکلتی می شوند و در نهایت می میرند.
اگرچه اکوسیستم مرجانی یک دهم درصد از محیط اقیانوس را اشغال کرده، اما 25 درصد از حیات دریایی به این اکوسیستم وابسته است. نکته مهم اینکه زندگی بخش وسیعی از کشورهای حاشیه اقیانوس ها هم از طریق دریا می چرخد. مردمی که خاک کشورشان حاصلخیز نیست هم تغذیه و هم معیشت شان وابسته به دریاست و حالا، در آستانه نابودی مرجان ها، آن قدر زندگی برایشان سخت شده که بزرگ ترین آرزویشان بازگشت مرجان ها به اقیانوس هاست.
شاید برای مردمی که به نظرشان طبیعت علف هرز دارد و برای دیگر موجودات شعور قائل نیستند، شنیدن اینکه استرس چنین بلایی سر مرجان های دریایی می آورد عجیب باشد. اما باید بدانیم که تمام موجودات حاضر در اکوسیستم کره زمین نه تنها دارای شعورند، بلکه کوچک ترین کارهای ما روی حیات شان تاثیر می گذارد.
تولید زباله، گرم شدن کره زمین، تولید پساب هایی که وارد خاک می شوند، صید بی رویه آبزیان و هزاران اقدام دیگر انسان ها، اگرچه به ظاهر تنها ...

سرخط اخبار