یک کارشناس انرژی گفت: اکنون رویایی که در صنعت نفت و گاز داریم با واقعیت دنیای بیرون همخوانی ندارد، یعنی تفکر ما با وضعیت بازار نمی خواند، رویاهای ما ایزوله و بسته است که فقط خوراک داخلی دارد.
سعید ساویز در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به برنامه های ترکیه در حوزه گاز و تاثیری که می تواند بر روند صادرات ایران داشته باشد، اظهار داشت: کل حجم گاز کشف شده در ترکیه 3 تا 4 سال بیشتر کفاف تقاضای این کشور را نمی دهد، اما تبلیغات مسئولین این کشور بزرگتر از میدان گازی کشف شده است. ما به دلیل اینکه ال ان جی نداریم، سیاست مان را بر اساس صادرات با خط لوله به همسایگان تعریف کرده ایم و البته دیدگاه سیاسی نیز در این رابطه مطرح و بسیار اهمیت دارد. 
وی افزود: ما نتوانستیم به امارات گاز صادر کنیم، در صادرات به پاکستان هم در زمینه خط لوله صلح موفق نبودیم، تنها جایی که صادرات داشتیم، ترکیه و عراق بوده است. ترکیه در طول زمان راهکارهای دیگری را جایگزین کرده تا شاید بتواند وابستگی خود را به گاز ایران کمرنگ کند، یکی اینکه دنبال خط لوله ای بوده که از ترکمنستان و آذربایجان به ترکیه کشیده شود که بسیار ارزان تر از گاز ایران بود و اکنون نیز میدان گازی کشف کرده، هرچند این میدان گازی ترکیه آنقدر کوچک است که اهمیتی ندارد، اما اینکه در شرایط موجود آینده صادرات گاز کشور ما از مسیر خط لوله چقدر تحت الشعاع اتفاقات این چنینی قرار می گیرد، مهم است. چه ترکیه خودش گاز کشف کند و چه از مسیر آذربایجان و ترکمنستان خط لوله احداث کند، در هر دو حالت و با قیمت و شرایط موجود ممکن است ما نتوانیم همین رویه را ادامه دهیم. 
این کارشناس حوزه انرژی تاکید کرد: ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار