با توجه به دستور حسن روحانی- رئیسجمهوری- درباره هماهنگی دستگاهها برای افزایش صادرات و تامین کالاهای مورد نیاز، جلسه مشترکی با ...

آرمان ملی: با توجه به دستور حسن روحانی- رئیسجمهوری- درباره هماهنگی دستگاهها برای افزایش صادرات و تامین کالاهای مورد نیاز، جلسه مشترکی با حضور وزرای نفت، جهاد کشاورزی، صمت و همچنین رئیس کل بانک مرکزی تشکیل که بر اساس آن تهاتر کالا با نفت برنامه جدید ایران در دوران تحریم اعلام شد.
پیام ویژه این جلسه، هماهنگی کامل تیم اقتصادی دولت و وزرای اقتصادی برای مواجهه با اقدامات دشمن در جنگ اقتصادی تحمیلی است. بر اساس اطلاعات منتشر شده، تهاتر از جمله روشهای کلاسیک مقابله با تحریمها و توسعه تجارت خارجی است که به گفته مسئولان در شرایطی که مبادلات پولی و بانکی ایران زیر سایه تحریمهای آمریکا با انواع محدودیتها مواجه شده است، میتواند گرهگشا باشد. قرار است این روش در دو مرحله اجرا شود؛ مرحله نخست آن شامل تامین کالاهای اساسی و مرحله دوم آن شامل کالاهای ضروری و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی خواهد بود.
در شرايطي که کشور در يک جنگ اقتصادي گرفتار آمده، نگاه دولتمردان به سمت توسعه صادرات غيرنفتي تغيير کرده، هرچند که در اين ميان مشکلاتي نيز بهواسطه برخي سوءاستفادهها ايجاد شده است. بانک مرکزي از 250 صادرکنندهاي حرف ميزند که هفت ميليارد دلار صادرات انجام دادهاند اما حتي يک دلار ارز به کشور بازنگرداندهاند و در اين ميان 70 صادرکننده بدحساب کارتنخواب هستند و از سوي ديگر، فعالان اقتصادي نسبت به بيهويت بودن صادرکنندگاني که موفق به دريافت کارت بازرگاني شدهاند، انتقاد ميکنند.
افزون بر اينها، گفته ميشود که صادرات ايران تحت تاثير تحريمها، شيوع کرونا و بستهشدن مرزها و همچنين از آنجايي که بيشتر صادرات ما را مواد اوليه تشکيل ميدهد و امروز تقاضا براي اين ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار