اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه ابلاغ نشده است

ایرنا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۲
ارومیه- ایرنا- رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: اعتبارات امسال این ستاد هنوز ابلاغ نشده است.

فرهاد سرخوش روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به ابلاغ پنج هزار میلیارد ریال برای احیای دریاچه ارومیه در سال گذشته، بیان کرد: ۱۰۰ درصد این مبلغ تخصیص یافت و امیدواریم طی سال جاری با تخصیص به موقع اعتبارات، طرح های انتقال آب به دریاچه با شدت بیشتری دنبال شود.
وی با اعلام اینکه سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به کمترین تراز ثبت شده برای آن یک متر و ۴۵ سانتی متر بالاتر آمده، افزود: تراز این دریاچه اکنون یکهزار و ۲۷۱ متر و ۴۷ سانتی متر برآورد شده که ۱۰۱ سانتی متر بیشتر از زمان مشابه سال ۱۳۹۷ است؛ گستره این دریاچه نیز با افزایش ۹۹۱ کیلومتری در همسنجی با زمان مشابه سال گذشته به ۲ هزار و ۹۴۴ کیلومترمربع رسیده است.
وی ادامه داد: ورود روان آب ها به دریاچه ارومیه با توجه به قرار گرفتن در فصل گرما به طور کامل قطع شده اما تراز و وسعت این حوضه آبریز بسته، مطلوب تر از سال های گذشته است.
وی با تاکید بر اینکه ورود آب به دریاچه ارومیه با پایان فصل گرما و آغاز بارش ها دوباره آغاز می شود، اظهار داشت: هرساله شاهد کاهش نزدیک به ۷۰ سانتی متری تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما هستیم و این مقدار در زمان بارش ها جبران می شود.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به کاهش تبخیر آب نگین آبی آذربایجان در مقایسه با سال های گذشته، اضافه کرد: دریاچه ارومیه در سایه افزایش حجم آب و حل شدن نمک های رسوب شده در کف آن در بسیاری از نقاط عمیق تر شده است.
وی با اشاره به حجم فعلی آب دریاچه تصریح کرد: حجم فعلی آب دریاچه ارومیه سه میلیارد و ۹۶۰ میلیون مترمکعب است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون مترمکعب ...

سرخط اخبار