موبایل باز هم ارزان می شود

ایران اکونومیست دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۹:۲۶
ایران اکونومیست- «قیمت گوشی در بازار نزولی شد. به گفته فعالان، بازار قیمت گوشی های برند سامسونگ دست کم ٥٠٠ هزار تومان ارزان تر شده و در برخی از مدل ها این افت قیمت به یک میلیون تومان هم می رسد. البته هنوز خبری از افت قیمت در گوشی های آیفون نیست.»

روزنامه شهروند در ادامه نوشت: «احمدی، مدیر کل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می گوید: «قیمت موبایل در گوشی های پرتقاضا به صورت میانگین ١٠ درصد کمتر شده است. البته این افت قیمت نه به خاطر کاهش بهای تمام شده واردات موبایل بلکه به دلیل افزایش تعداد واردکنندگان قانونی از حدود ٥٠ شرکت به ١١٠ شرکت و ایجاد جو رقابتی سالم در میان تجار و افزایش سرعت عرضه و موجودی بالای واردکنندگان بوده است.»
پورصالحی، یکی از فعالان بازار دراین باره به «شهروند» می گوید: «جدای از آزادبودن واردات رسمی، این روزها عرضه بیش از تقاضاست و کمتر کسی برای خرید موبایل به بازار می آید.»
به گفته او اگر رکود در بازار ادامه دار باشد، باز هم شاهد افت قیمت ها در روزهای آینده خواهیم بود.
مدیر کل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان پروسه واردات موبایل از زمان ثبت سفارش تا خرید و واردات و آماده سازی را فرآیندی بین ٤٥ تا ٦٠روز اعلام کرد و اظهار داشت: «قاعدتا فرآیند کاهشی قیمت ها از زمان شروع کاهش نرخ ارز با تأخیر در فاز ٤٥ تا ٦٠روزه در بازار محسوس است.»
٦٠ شرکت واردکننده موبایل شدند
به دنبال مصوبه هیأت دولت و آزادسازی واردات موبایل، محبی، رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی می گوید که ٦٠ شرکت دیگر هم نسبت به واردات موبایل اقدام کرده اند. این حجم از واردات اما در حالی انجام می شود که فعالان بازار می گویند تعداد واحدهای صنفی که گوشی های شرکتی عرضه می کنند، بسیار محدود هستند. پورصالحی در این باره گفت: «تنها واحدهای صنفی ای که جواز کسب دارند، اجازه عرضه گوشی های شرکت را دارند. این در حالی است که بیش از ٨٠ درصد مغازه های فعال ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار