ورزش، از جمله پیاده روی، یوگا، تای چی و طبیعت گردی برای بیماران مبتلا توصیه می شود تا تعادل، حرکت، و تقویت عضلانی بیمار را موجب شوند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیم ا به نقل از پایگاه اینترنتی دانشگاه هاروارد؛ پارکینسون، یک بیماری پیشرونده و تخریب کننده دستگاه عصبی است که سبب می شود نورون ها (سلول های عصبی) در منطقه ای از مغز که کنترل کننده حرکات است، ضعیف شوند یا بمیرند.
نورون های سالم، ماده ای شیمیایی به نام دوپامین تولید می کنند که مقدار معینی از آن برای صدور فرمان حرکت منظم در مغز لازم است، ولی نورون های ضعیف شده، مقادیر کمتری دوپامین تولید می کنند. آنچه که سبب می شود نورون ها ضعیف شوند، ناشناخته مانده است.
برخی مبتلایان به پارکینسون، از کاهش میزان ماده شیمیایی نوراپی نفرین نیز در رنجند که ماده ای شیمیایی برای انتقال پیام ها در طول پایانه های عصبی است و فعل و انفعالات مختلفی همچون فشار خون و ضربان قلب را کنترل می کند. بیش از ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان با بیماری پارکینسون زندگی می کنند و نزدیک به یک میلیون نفر آن ها در آمریکا هستند. محققان علوم پزشکی در دانشگاه هاروارد آمریکا می گویند برخی عوامل خطر که شرایط را برای ابتلا به این بیماری، هموار می کنند به شرح زیر است:
جنسیت فرد: مردان یک و نیم برابر زنان در خطر ابتلا به پارکینسون قرار دارند.
سن: خطر ابتلا به پارکینسون، با بالا رفتن سن، تشدید می شود گرچه برخی افراد پیش از ۵۰ سالگی به این بیماری مبتلا شده اند.
ژنتیک: بیشتر موارد پارکینسون در کسانی دیده می شود که سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند، ولی نوعی از بیماری ارثی پارکینسون نیز مشاهده شده است.
عوامل محیطی: مطالعات نشان می دهد بین قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی همچون آفت کش ها و کود های شیمیایی و بیماری پارکینسون، ارتباط ...

سرخط اخبار