اندیشکده ویلسون: آمریکا پذیرفته که از موضع ضعف وارد گفت وگو با طالبان شود

خبرگزاری تسنیم سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۲
عضو ارشد اندیشکده ویلسون اظهارداشت که آمریکا از موضع ضعف با طالبان وارد گفت وگو شده است و برخلاف این گروه هیئت مذاکره کننده آمریکایی برای به نتیجه رساندن مذاکرات و ایجاد توافق تحت فشار قرار دارد.

- اخبار بین الملل -
به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم ، «مایکل کوگلمن» تحلیلگر ارشد اندیشکده «ویلسون» در یادداشتی نوشت: آمریکا سال ها تلاش کرده تا با فشار نظامی طالبان را مجبور به توقف جنگ کند اما این تلاش ها موفقیت آمیز نبوده و اخیرا نیز طالبان آغاز عملیات بهاری خود را اعلام کرده است.
کوگلمن با تاکید بر اینکه ترامپ از ادامه جنگ در افغانستان خسته شده و تمایلش برای بازگرداندن نیروها افزایش یافته نیز ادامه داد: خط مشی آمریکا تغییر قابل توجهی داشته است. واشنگتن تلاش برای کشاندن طالبان بر سر میز مذاکره از موضع ضعف را رها کرده است و اکنون در پی گفت وگوی مستقیم با این گروه است؛ بیشتر به این دلیل که طالبان از هر وقت دیگری در سال 2001 بیشترین مناطق را تحت کنترل دارد و این گروه هرگز به این اندازه قدرتمند نبوده است.
این تحلیلگر ارشد آمریکایی در «نشنال اینترست» نوشت: طالبان در وضعیت تهاجمی قرار دارد و از موضع قدرت وارد گفت وگوها شده است، برخلاف آمریکا، مخالفان مسلح عجله ای برای ایجاد توافق ندارند و در صورتی که طالبان امتیازات مورد نظر خود را دریافت نکند و یا خواسته های طرف مقابل را قبول نداشته باشد با خرسندی به میدان جنگ بازمی گردد. در مقابل اما مذاکره کنندگان آمریکایی برای ایجاد توافق تحت فشار هستند زیرا ترامپ خواستار خروج از افغانستان است.
مصاحبه| ارتباط مذاکرات دوحه با تمدید دولت افغانستان؛ لغو نشست قطر تاثیری بر گفت وگوی آمریکا و طالبان ندارد
رایزنی وزیر خارجه آمریکا برای برگزاری نشست دولت افغانستان و طالبان در قطر
واشنگتن اگزمینر: حضور نظامی آمریکا بحران افغانستان را حل نمی کند
کوگلمن ادامه داد که مهم ترین دلیل ...