پلتفرم Stadia گوگل از نسل اول معماری پردازنده های گرافیکی سری Vega ای ام دی استفاده می کند

زومیت یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۳
گوگل قصد دارد از اولین نسخه ی معماری پردازنده های گرافیکی سری Vega شرکت AMD به عنوان سخت افزار پتلفرم استریم بازی Stadia استفاده کند.

پس از اینکه گوگل ، Stadia را معرفی کرد، گمانه زنی های زیادی در مورد سخت افزار مورد استفاده در این پلتفرم مطرح شد. Stadia سرویس استریم بازی گوگل است که عملکردی شبیه به GeForce Now دارد. اینکه گوگل دقیقا از چه سخت افزاری برای پلتفرم مورد اشاره استفاده خواهد کرد، موضوعی مبهم بود و دقیقا نمی دانستیم که غول جستجوگر اینترنت از چه نوع پردازنده ی اصلی و گرافیکی برای ارائه خدمات استریم بازی خود بهره خواهد گرفت. البته در برخی از اخبار مرتبط به این موضوع اشاره شده است که گوگل قصد دارد از پردازنده های مرکزی ساخت AMD که به ۵۶ واحد محاسباتی و حافظه ی HBM2 مجهز شده اند، در پلتفرم Stadia استفاده کند.
گوگل اعلام کرده سرویس Stadia را در ماه مارس معرفی خواهد کرد و این موضوع سوالات بیشتری در مورد سخت افزار پردازش گرافیکی پلتفرم مورد بحث مطرح کرده است. اولین پردازنده ی گرافیکی ۷ نانومتری مخصوص بازی AMD موسوم به Radeon VII در ماه ژانویه معرفی شد و این موقعیت را برای AMD به وجود آورد تا از همین حالا مشتریانی برای محصولات ۷ نانومتری خود دست وپا کند. البته به نظر نمی رسد سرویس استریم بازی گوگل از این نوع پردازنده های گرافیکی استفاده کند.
سازمان توسعه دهند ه ی رابط برنامه نویسی ولکان موسوم به خرونوس (Khronos)، اخیرا پلتفرم Stadia گوگل را در فهرست محصولات سازگار خود قرار داده است. این یعنی پردازنده های گرافیکی پلتفرم استریم بازی گوگل از ولکان استفاده می کنند. در بخش توضیحات مربوط به پردازنده ی گرافیکی گوگل اشاره شده که نسل اول پلتفرم استریم بازی گوگل بر پایه ی AMD GCN 1.5 است و این یعنی گوگل از نسخه ی ۱.۵ معماری گرافیکیِ خانواده یِ ...

سرخط اخبار