وام های مسکن برای خانه دار نشدن است؟

اعتماد آنلاین دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۰

اعتمادآنلاین| فرشته بهروزی نیک - افزایش قیمت خانه در تهران، بازار وام مسکن را از رونق انداخت. از سال 97 قیمت مسکن در کلانشهر تهران 120 درصد گران شد.
افزایش لجام گسیخته قیمت ها در بازار مسکن در کنار ناتوانی مالی دهک های درآمدی متوسط و ضعیف جامعه، حجم خرید و فروش مسکن را فقط در تیرماه سال جاری 78 درصد کاهش داده است. آن طور که حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک به اعتمادآنلاین می گوید: «کاهش معاملاتی که در تیرماه شاهد بودیم در طول 25 سال گذشته بی سابقه بوده است.»
به عقیده این دست اندرکار بازار مسکن، تا زمانی که ساختارهای اقتصادی از جمله عملکرد نظام بانکی در کشور اصلاح نشود، نمی توان برای حل بحران مسکن در ایران چاره اندیشید.
برآورد اظهارنظر کارشناسان نشان می دهد بانک ها نقش پررنگی در قفل شدن بازار مسکن دارند. گویا بنگاه داری بانک ها و هجوم آنها برای سرمایه گذاری در بازار مستغلات در نهایت کار دست سیاست گذاران بازار مسکن داد.
حالا کار به جایی رسیده که به گفته بیت الله ستاریان، تحلیلگر بازار مسکن، معضل خانه دار شدن در ایران حتی با پول هم حل نمی شود.
کلاف بازار مسکن به اندازه ای پیچیده شده که وام مسکن هم گره ای از مشکلات این بازار پرحاشیه باز نکرده است. هرچه سقف وام بیشتر می شود، دست متقاضیان مسکن بیش از گذشته از خرید مسکن مسکن کوتاه می ماند. 
بر اساس آمارهای دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی در تهران 13 میلیون تومان است که با وام 140 میلیونی مسکن می توان تنها 10.7 متر از یک واحد 60 متری خریداری کرد.
در روزهای گذشته، اخبار زیادی درباره سقوط بی سابقه قیمت وام مسکن شنیده شد. این سقوط به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار