چرا زلزله های مرگبار اغلب شب ها رخ می دهند؟

مشرق نیوز شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۳:۵۲
شاید ما هم به این موضوع فکر کرده باشید که چرا زلزله های پرقدرت بیشتر شب ها رخ می دهند، اما واقعیت این طور نیست و محققان هم بررسی کردند که آیا روز و شب بودن روی زلزله تاثیر دارد یا نه؟

به گزارش مشرق ، زلزله از آن بلایای طبیعی ست که شنیدن نامش هم لرزه به تن آدم می اندازد. وقتی اتفاق می افتد، کاری برای محافظت دربرابرش نمی توان انجام داد. اما زلزله های مرگباری که خیلی از ما به خاطر می آوریم، شب یا اول صبح رخ داده است و شاید این باور در ذهنمان شکل گرفته باشد که زلزله های پرقدرت در این ساعت از شبانه روز رخ می دهند!
به هر حال هرچه باشد زلزله کرمانشاه و بم و در آرام ترین ساعت شبانه روز رخ داده بودند. حالا جالب است بدانید که برای محققان هم این موضوع سوال شده که چرا این ساعت شباهنه روز زلزله های قدرتمندی تری رخ می دهد و از همین رو تحقیقات مختلفی در این زمینه انجام شده است.
اما در ابتدا باید بدانید که زمین لرزه ها بیشتر شب ها رخ نمی دهند. اگر به سایت زلزله نگاری در هر کشوری سر بزنید و لیستی از زمین لرزه ها را اسکن کنید، خواهید دید که زمین لرزه ها در تمام ساعات شبانه روز رخ می دهند. فقط کافی است لیست زمین لزره ها را روی نمودار بیاورید تا درک درستی از وقوع زلزله ها در تمام ساعات شبانه روز داشته باشید.
لرزه ها هنگامی اتفاق می افتند که میزان استرس روی گسل ها به اندازه کافی بزرگ باشد که باعث لغزش آنها شود و این مختص به زمان خاصی از شبانه روز نیست. زلزله های بزرگ صرفا شبانه نیستند. زمین لرزه ای که باعث سونامی ویرانگر ژاپن شد، ساعت ۲:۴۶ بعد از ظهر رخ داد. زمین لرزه ای که باعث سونامی وحشتناک در اقیانوس هند شد، حدود ساعت ۸ صبح رخ داد. زلزله بسیار مخرب نپال بعد از ظهر اتفاق افتاد. زمین لرزه سانفرانسیسکو در سال ۱۹۸۹ که باعث سقوط آزادراه نیتمز شد، در حدود ساعت ۵ بعد از ظهر رخ داد. زمین لرزه ای که هائیتی را نابود کرد بعد از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.