خدمات وکالت به افراد ناتوان مالی رایگان ارائه می شود

ایرنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵
تهران- ایرنا- یک وکیل دادگستری گفت: استفاده از خدمات وکالت به تمام افرادی که توانایی پرداخت حق الوکاله را ندارند، برای مشاوره و پیگیری دعاوی در کانون های وکلا رایگان است و این افراد می توانند از این خدمات به صورت رایگان بهره مند شوند.

سیدمحمد حسینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار قضایی ایرنا در این خصوص توضیح داد: در قانون وکالت دو نوع وکیل تسخیری و معاضدتی پیش بینی شده است و افراد دارای تمکن مالی می توانند از خدمات این وکلا استفاده کنند. در این خصوص اطلاع رسانی کافی صورت نگرفته و عده زیادی از این امکان قانونی که در کشور فراهم است، اطلاعی ندارند. از این رو، باید اطلاع رسانی در این زمینه صورت گیرد تا هیچ فردی بدون وکیل نماند.
وی افزود: مردم در مسیر دادگاه، یا توانایی گرفتن وکیل را دارند یا ندارند و طبیعی است کسانی که توانایی مالی دارند، باید وکیل بگیرند و هزینه آن را بپردازند ولی کسانی که مشکلات مالی دارند طبق قانون دو نوع وکیل برای آنان پیش بینی شده است. یکی وکیلی تسخیری که در مواردی برای متهم گرفته می شود که جرم سنگین داشته باشد و وکیل معاضدتی در مواردی است که شخص، توانایی گرفتن وکیل را ندارد.
این وکیل دادگستری اضافه کرد: چنین اشخاصی می توانند به کانون وکلا مراجعه کرده و با ارائه اسناد و مدارک درخواست وکیل کنند و کانون ضمن بررسی موضوع، چنانچه تشخیص دهد که حقوق شخص ضایع شده و باید از او دفاع شود، یکی از وکلا را به عنوان وکیل معاضدتی انتخاب می کند و این وکیل کار را تا حصول نتیجه پیگیری می کند.
حسینی گفت: این وکیل معاضدتی پرونده را به نتیجه می رساند و اگر حق الوکاله ای دریافت شده باشد، بخشی از آن به وکیل و بخشی به دایره معاضدت کانون وکلا داده می شود.
* حق الوکاله ها در آرای دادگاه ها لحاظ شود
حسینی گفت: یکی از مشکلاتی که امروز در محاکم وجود دارد، این است که پس از صدور حکم از سوی دادگاه به مسئله وکالت و حق الوکاله به صورت جدی پرداخته نمی شود در حالی ...