اعلام آمادگی چین برای میزبانی از مذاکرات بین الافغانی صلح

خبرگزاری تسنیم پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۷
سفیر چین در کابل در دیدار با مشاور امنیت ملی افغانستان از آمادگی کشورش برای کمک به روند صلح و میزبانی از مذاکرات بین الافغانی خبر داده است.

- اخبار بین الملل -
به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم ، «طارق آرین» سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان تصریح کرد که «لیو جین سونگ» سفیر چین در کابل در دیدار با مشاور امنیت ملی افغانستان از آمادگی کشورش برای میزبانی از مذاکرات بین الافغانی خبر داده است.
وی خاطر نشان کرد که دو طرف در این نشست درباره مذاکرات صلح با طالبان، تقویت روباط دوجانبه و مبارزه مشترک با تروریسم گفت وگو کردند.
این در حالی است که اخیراً منابع نزدیک به طالبان گفته بودند که طالبان تمایلی به ادامه مذاکرات صلح با آمریکا ندارد، زیرا احساس می کند که هدف واشنگتن ایجاد چنددستگی در این گروه است.
ظاهراً پس از بن بست در تلاش های صلح آمریکا در روند صلح افغانستان دولت چین تلاش می کند تا ابتکار عمل در روند صلح این کشور را در دست بگیرد.
دولت افغانستان نیز که از مذاکرات صلح به حاشیه رانده شده است امید دارد تا بتواند از طریق ارتباط کشورهایی مانند چین طالبان را به آغاز مذاکرات مستقیم با دولت ترغیب کند.
دعوت چین از معاون سیاسی رهبر طالبان برای دیدار از پکن
عدم تمایل طالبان به ادامه مذاکرات صلح با آمریکا
اگر چه خوشبینی هایی وجود دارد که ورود چین به معادلات صلح به دلیل نفوذ گسترده این کشور بر پاکستان بتواند در راستای آغاز مذاکرات بین الافغانی تأثیر گذار واقع شود اما از نظر کارشناسان طالبان حاضر به مذاکره با دولت افغانستان نخواهد شد.
زیرا طالبان حکومت وحدت ملی را فاقد مشروعیت دانسته و در پیش از هرگونه مذاکره با دولت افغانستان به لزوم تعیین زمان بندی خروج نیروهای خارجی از این کشور تاکید می کند.
از سوی دیگر، پایان دوره کاری حکومت وحدت ملی نیز مشروعیت کنونی دولت ...

سرخط اخبار