جعلیاتی به نام مولانا در «دورهمی»

لوگوی ایسنا ایسنا . یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ساعت ۱۷:۴۱
شعری منسوب به مولانا که پیش تر جعلی بودن آن اعلام شده بود، بار دیگر به این شاعر نسبت داده شد؛ این بار این شعر توسط دکتر انوشه، از چهره های شناخته شده روانشناسی در برنامه تلویزیونی «دورهمی» خوانده شد.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدمحمود انوشه در قسمتی از برنامه تلویزیونی «دورهمی» مهران مدیری که در دی ماه جاری از تلویزیون پخش شد، بیت هایی را که منتسب به مولانا معرفی می کند، می خواند و می گوید که بنای زندگی اش را تغییر داده؛ این درحالی است که این چهره شناخته شده حوزه روانشناسی می گوید این دو بیت را - که البته و در واقع از مولانا نیستند - تا کنون به هر کسی که می توانسته توصیه کرده است.
در پی این ماجرا، کمپین مبارزه با نشر جعلیات که چند سالی است با همکاری فرزندان عده ای از نویسندگان و شاعران و نیز استادان دانشگاه در حوزه معرفی آثار ادبی جعلی فعالیت می کند با یادآوری این که پیش تر این بیت های منسوب به مولانا را جعلی اعلام کرده، در یادداشتی که سمیرا فرقانی، عضو این کمپین نوشته، آورده است: «چندی پیش در تاریخ دهم دی ماه همین امسال آقای مهران مدیری در برنامه دورهمی مهمان ویژه ای داشتند؛ جناب دکتر سیدمحمود انوشه که بیشتر ما ایشان را به واسطه سخنرانی های صمیمی و بی تکلف شان پیرامون مسائل زندگی و به خصوص جوانان می شناسیم. ایشان طبق روال همیشگی شان با بیانی دلنشین و صمیمی شروع به تفسیر و توضیح فلسفه زندگی می کنند و در توصیف عشق و ازدواج نیز ابیات و عباراتی برای حاضران و مخاطبان تلویزیون می خوانند. همه چیز خوب پیش می رود تا آن جا که آقای دکتر دو بیت جعلی و منسوب به مولانا را خوانده و تاکید می کنند که این دو بیت بنای زندگی ایشان را تغییر داده است. چقدر غم انگیز است که جعل این گونه چون بوته ای عبث و هرز بر همه شئونات جامعه ادبی و هنری ریشه دوانده و به فضای مجازی و حقیقی زندگی ما راه یافته است؛ آن هم توسط افراد نام آشنا!
این دو بیت قبلا از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار