ریزش مو؛ از عوارض کرونا

لوگوی ساعت 24 ساعت 24 . چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۵:۳۲
ساعت24-متخصص پوست، مو و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که ریزش مو یکی از عوارض کروناست، گفت: معمولا ریزش موی ایجاد شده ناشی از بیماری ویروسی کووید ۱۹ ممکن است تا دوماه بعد از بهبودی نیز ادامه دار باشد ولی در نهایت سیستم ایمنی و پاسخ بدن به ویروس تعیین می کند که آیا پس از ابتلا به COVID-۱۹ دچار ریزش مو می شوید یا خیر.

دکتر فهیمه عبدالهی با بیان اینکه ریزش موی مقطعی اغلب به دنبال ابتلا به بیماری های گوناگون  ایجاد می شود، اظهار کرد: ابتلا به بیماری عفونی و تب دار می تواند عاملی برای ریزش موی مقطعی باشد.
وی کاهش وزن ناگهانی، مصرف برخی داروها، زایمان و شیردهی  را از دیگر عوامل ریزش مو ذکر کرد و افزود: با درمان علت های زمینه ای که باعث ریزش مو شده و مصرف داروهای محرک رشد مو در کنار رفع کمبودهای تغذیه ای، فولیکول مو تقویت می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه، بیماری هایی نظیر اختلالات تیروئید، کم خونی و بیماری های عفونی را از دیگر عوامل احتمالی ریزش مو ذکر کرد و ادامه داد: این بیماری ها می توانند باعث آسیب در بخشی از پوست شده که با ایجاد عفونت های ویروسی و قارچی ریزش مو را به دنبال دارد.
دکتر عبدالهی اظهار کرد: درمان کم کاری تیروئید و تامین کمبود ذخائر آهن و زینک با مصرف داروهای مکمل می تواند ریزش مو را به میزان قابل توجهی متوقف کند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: بیماری هایی که با تب همراه هستند مثل آبله مرغان و سرخک  نیز از دیگر بیماری هایی هستند که به ریزش موی مقطعی دامن می زنند.
این متخصص پوست، مو و زیبایی، در ادامه زایمان و دوران شیردهی را از دیگر علل شایع ریزش موی مقطعی در زنان دانست و خاطرنشان کرد: این روند ریزش مو ممکن است تا شش ماه ادامه داشته باشد و اگر درمان آغاز شود تا ۹۰ درصد موی از دست رفته جایگزین می  شود، در غیر این صورت حداکثر تا ۵۰ درصد موهای سر بازگشت دارد.
وی با بیان این که بیهوشی های ناشی از اعمال جراحی می تواند به میزان قابل توجهی در افزایش ریزش مو تاثیر داشته باشد، گفت: تا سه ماه بعد از عمل جراحی موی بیمار به ...

سرخط اخبار