مقامات آمریکایی: استانداردهای FATF درباره پولشویی در آمریکا رعایت نمی شود+فیلم

فارس نیوز سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۷
با وجود اینکه حامیان اجرای کامل برنامه اقدام FATF مدعی رعایت الزامات این نهاد بین الدولی در سراسر کشورهای دنیا هستند، اما اعتراف مقامات آمریکایی نشان می دهد این کشور ضعف های جدی در رعایت استانداردهای FATF درباره پولشویی دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از استدلال­ های حامیان اجرای کامل برنامه اقدام گروه ویژه اقدام مالی FATF و بخصوص پیوستن ایران به کنوانسیون­های پالرمو و CFT، اجرای کامل استانداردهای FATF در سراسر جهان است.
در این زمینه می توان به اظهارات عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، حسین قریبی دستیار وزیر امور خارجه و مسئول پرونده FATF در این وزارتخانه و همچنین مصطفی کواکبیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اشاره کرد. با این وجود، مقامات آمریکایی به عدم رعایت استانداردهای FATF در این کشور اذعان دارند.
در جلسه سنای آمریکا با موضوع تامین مالی غیرقانونی و شرکت های پوششی که در تاریخ 31 اردیبهشت ماه 98 برگزار شد، دونتائونو مدیر بخش جرایم مالی FBI با اشاره به نقاط ضعف آمریکا از منظر استانداردهای FATF و عدم شفافیت مالی این کشور گفت: «گروه ویژه اقدام مالی FATF اخیرا عدم وجود قانون شفافیت مالکیت را به عنوان نقطه ضعف عمده در اقدامات ایالات متحده علیه تامین مالی غیرقانونی قلمداد کرده است. همکاران خارجی ما گام هایی را برای رسیدگی به این مسئله در قلمروی خود برداشته اند، در حالی که عدم شفافیت در آمریکا جنایتکاران را جذب می کند که از نظام مالی ما سواستفاده کنند».
سناتور مارک وارنر نیز در این جلسه با اشاره به وجود پولشویی­ های گسترده در آمریکا گفت: «من فکر می کنم همه ما می دانیم که آقای دونتائونو در اظهارت مکتوب خود به این حقیقت اشاره کرده بود که گروه ویژه اقدام مالی FATF در رابطه با پولشویی در سال 2006 گزارشی منتشر نمود و در آن گفت که آمریکا خیلی عقب است. بعد از آن ما یک گزارش دیگری در سال 2016 منتشر کردیم که در آن ...

سرخط اخبار