حفظ عزت و آبروی بندگان به اندازه ای برای خدا مهم است که خدا پرده پوشی گناهان را به بندگان هم توصیه می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، استاد مهدی امین فروغی استاد ادبیات و تاریخ پژوه در ویژه برنامه جرعه ای از ماه درباره شیوه های مناجات خوانی در تهران قدیم گفت: یکی از مراسم ها در شب بیست و هفتم ماه رمضان در خانه ها و تکایا، خوردن کله پاچه بوده است. امروزه هم این رسم قدیمی کماکان در برخی خانواده ها رواج دارد.
این استاد ادبیات بیان کرد: برخی خانواده ها در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان که بنا به نقلی شب به درک واصل شدن قاتل حضرت علی ( ع) است از روی شادی به اقوام و فامیل و دوستان و آشنایان افطاری کله پاچه می دادند. در این مراسم از خوانندگان و ذاکران و مناجات خوانها دعوت می شد تا با خواندن اشعار توحیدیه و مدح حضرت علی ( ع) و لعنت بر قاتل مولای متقیان مردم را در مراسم افطار به فیض معنوی برسانند.
شرحی بر دعای ابوحمزه ثمالی
در ادامه این ویژه برنامه رادیو گفت و گو ، غلامرضا کریملو کارشناس مذهبی با اشاره به فرازی از دعای ابوحمزه ثمالی گفت: امام سجاد ( ع) در بخشی از این دعا بیان می کنند که خدایا تو همان کسی هستی که گناهانم را پوشاندی اما من شرم نکردم.
وی در شرح این فراز گفت: خداوند حکیم است و هر کاری که می کند از روی هدف و حکمت است که یکی از این کارها پوشاندن گناهان بندگان است.
این کارشناس مذهبی در فلسفه پوشاندن گناهان بندگان بیان کرد: از آنجایی که حفظ عزت و آبروی انسان در دنیا و نزد بندگان دیگر برای خداوند خیلی مهم است گناهان را می پوشاند و حتی به بندگان هم این کار را توصیه می کند.
کریملو به حدیثی از پیامبر اکرم ( ص) در این زمینه اشاره و بیان کرد: حضرت رسول اکرم فرموده اند که اگر کسی یک گناه بنده ای را بپوشاند انگار به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری