استقبال واشنگتن از تلاش برای تنش زدایی با تهران

روزنامه مردم سالاری شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰:۳۶

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا باتوجه به سفر اخیر دو مقام آلمانی و عمانی به ایران، از این اقدام دیپلماتیک برای آن چه «تنش زدایی وضعیت موجود» می خواند، استقبال کرد. «ینس پلوتنر» مدیر سیاسی وزارت امور خارجه آلمان و «کلور برشتولد» سفیر آلمان در ایران با «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امورخارجه کشورمان دیدار و گفت و گو کردند. «یوسف بن علوی» وزیر امورخارجه عمان هم هفته گذشته به تهران آمده بود.
به گزارش روزنامه اکسپرس تریبون، آمریکا بر خلاف تمام تلاش های این کشور برای آن چه «به انزوا کشیدن ایران» عنوان شده، از اقدام وزیر امور خارجه عمان و مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه آلمان استقبال کرد.
«مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره به جمعی از خبرنگاران در واشنگتن گفت: «از نظر ما این رفتاری عادی میان دو کشور است. ما همچنین از هر گونه تلاش آلمانی ها برای کمک به تنش زدایی از این وضعیت، قدردانی می کنیم.»
چانه زنی با ژرمن ها 
در این ملاقات آخرین تحولات برجام و تلاش های آلمان برای حفظ آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
عراقچی در این دیدار با تاکید بر پایان خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران، تعهدات کشورهای باقی مانده در برجام پس از خروج آمریکا از این توافق را یادآوری و بر ضرورت اجرای این تعهدات بر اساس چهار بیانیه کمیسیون مشترک برجام تاکید کرد.
در این دیدار همچنین، پلوتنر بر ادامه تعهد کشورش به برجام تاکید کرد و گفت: کشورهای اروپایی به تلاش ها و مشورت های خود برای تامین خواسته های ایران و حفظ برجام ادامه خواهند داد.
پیش از این روزنامه آلمانی زود دویچه زونتاگ از سفر پلوتنر خبر داده و به نقل از مقامات وزارت امور ...

سرخط اخبار