ناوبندر مکران نخستین بندر متحرک ساخته شده به دست متخصصان نیروی دریایی ارتش با فرمان رئیس ستاد کل نیرو های مسلح به ناوگان دریایی ارتش ملحق شد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، «ناوبندر مکران» اولین و بزرگ ترین ناوبندر خاورمیانه با فرمان سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو های مسلح به دریا انداخته شد.
ماموریت ناوبندر مکران برای برقراری امنیت دریایی در منطقه راس الحد، خلیج عدن، دریای سرخ و تنگه باب المندب خواهد بود که به این مناطق اعزام خواهد شد.
ناوبندر مکران، یک جزیره متحرک ۱۲۱ هزار تنی است که نیروی دریایی ارتش آن را با تغییر کاربری به یکی از بزرگترین ناوبندر های بالگردبر تبدیل کرده است که وظیفه پشتیبانی از ناوگروه های رزمی نیروی دریایی ارتش در آب های بین المللی و دور دست به ویژه منطقه شمال اقیانوس هند، تنگه باب المندب و دریای سرخ را برعهده دارد.
مکران در حقیقت حاصل تغییر کاربری یکی از شناور های تجاری کشور است که متخصصان نیروی دریایی ارتش تنها در مدت شش ماه و با صرف ۷۲ هزار نفر ساعت کار مداوم و با ایجاد عرشه بالگرد ۹۵۰ تنی با مساحت ۳۲۰۰ متر مربع روی آن، این شناور را تبدیل به یک ناو پشتیبان تمام عیار کنند.
این ناو توانایی حمل ۸۲ هزار تن انواع نیازمندی های پشتیبانی یگان های شناور رزمی را داشته و قادر است بدون ارتباط با ساحل یک هزار شبانه روز دریانوردی کند.
مکران با توانایی حمل همزمان ۵ فروند بالگرد در واقع می تواند به صورت یک پایگاه متحرک هوادریا عمل کرده و با بهره گیری ازبالگرد های مین روب، ضد زیردریایی و رزم سطحی از عملیات های نیرو های ویژه و همچنین عملیات های موشکی، پشتیبانی کند.
ظرفیت حمل یک گردان تکاور دریایی برای انجام عملیات در دریا های دوردست با استفاده از شناور های تندرو و زیردریایی های مرطوب، بالگرد های مستقر ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار