منطقه حفاظت شده کرکس با دره هایی پر پیچ و خم و دامنه هایی زیبا مشتمل بر روستاهایی خوش آب و هوا از جمله روستای زیبای ابیانه از جمله اهداف گردشگران و کوهنوردان است. شهرستان نطنز هویت تاریخی، تمدنی، فرهنگی و حیات ۱۴ هزار ساله خود و بهترین کریدور آب و هوایی و سه اقلیم کوهستانی، معتدل و کویری، همچنین مرغوبترین محصولات باغی و گیاهان دارویی و حیات وحش و ۴۰۰ رشته قنات و سایر سفره های آب زیرزمینی مناطق کویری خود را مدیون رشته کوه کرکس است.
کرکس نیز همانند دماوند، متعلق به همه ایرانیان است و تخریب کرکس به منزله ی جریحه دار نمودن قلب ایران بوده و به هیچ وجه قابل توجیه نیست.
اینک که در منطقه حفاظت شده کرکس، مجوز بهره برداری حدود ٧٠ معدن صادر و حیات انسانی، نباتی، حیوانی و محیط زیست منطقه در معرض خطر قرار گرفته و حتی آرای قطعی شورای عالی معادن نیز در مورد تعطیلی، عدم تمدید جواز معادن، لزوم رعایت مقررات و جبران خسارات وارده اجرایی نشده است، حامیان محیط زیست در سراسر ایران و علاقمندان و دلسوزان طبیعت زیبای نطنز و سازمان های مردم نهاد، تصمیم به تأسیس ستادی مردمی و منسجم گرفتند تا وظیفه ی ملی، شرعی، قانونی، انسانی و امانی خود را نسبت به نسل های آینده و محیط زیست با الهام از دین مبین اسلام و اصل پنجاهم قانون اساسی (با استفاده از شیوه های قانونی و مدنی در جهت جلوگیری از تخریب بیشتر کوه کرکس و محیط زیست منطقه و جبران خسارات وارده) انجام دهند.
اهداف اولیه سماک به شرح ذیل است:
۱. تلاش برای ممانعت قانونی از صدور مجوزهای جدید و عدم تمدید مجوزهای فعلی از طریق مکاتبه با سازمان های ذی ربط و عنداللزوم اقدام حقوقی و قانونی
۲. مطالبه حقوق عامه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار