مواضع اروپا و آمریکا در مسئله اینستکس و تحریم ها، به خاطر کرونا، کمی ملایم شده است. آمریکا و اروپا، هر دو به شدت درگیر بحران کرونا هستند و روزانه هزاران نفر در آن ها در اثر این بیماری جان می سپارند. در نتیجه، ملایمت آن ها در اینستکس می تواند به این دلیل باشد که آن ها نمی خواهند در چنین شرایط بحرانی و سختی، وارد بحران هسته ای با ایران شوند. این احتمال مطرح است که اروپایی ها و آمریکایی ها، در پاسخ به کارزار ضدتحریمی دستگاه دیپلماسی ایران، انعطاف نشان دادند تا حداقل رویارویی هسته ای با ایران را به تاخیر بیندازند

کشور های اروپایی عضو برجام، با ارسال یک محموله پزشکی به ایران، از فعال سازی یک سازوکار تجاری قدیمی با ایران خبر دادند. اما با وجود سکوت فعلی آمریکا در قبال این موضوع، بعید است که اروپایی ها در بحث دور زدن تحریم ها، از خطوط قرمز واشنگتن عبور کنند.
روز سه شنبه ۱۲ فروردین، (۳۱ مارس)، وزارت خارجه آلمان با همکاری فرانسه و بریتانیا، با صدور بیانیه ای از انجام اولین تراکنش بواسطه سازوکار حمایت از مبادلات تجاری (اینستکس) خبر داد. در این بیانیه آمده است که اولین محموله که از طریق اینستکس به ایران ارسال شده، شامل کالا های پزشکی است.
در همین بیانیه تاکید شده: «هدف اینستکس، ایجاد یک راه حل بلندمدت و پایدار برای تجارت مشروع بین اروپا و ایران به عنوان بخشی از تلاش های پیوسته برای حفظ برجام است.»
بیش از یک سال پیش، در ژانویه ۲۰۱۹، اروپایی ها در پاسخ به درخواست های مکرر ایران از اروپا برای تامین منافع اقتصادی ایران، سازوکار اینستکس را با هدف تسهیل تجارت با ایران در شرایط تحریم تاسیس کردند. این سازوکار قرار بود با دور زدن تحریم ها، دو خواسته اصلی ایران، یعنی فروش نفت و بازگشت درآمد های آن، را تسهیل کند. اما در یک سال گذشته، نه تنها این دو خواسته محقق نشد، بلکه اروپایی ها حتی در تسهیل تجارت غیرتحریمی از طریق اینستکس هم ناکام ماندند.
اینستکس و چند سوال بی پاسخ
حال، در شرایطی که اروپا به شدت درگیر بحران شیوع ویروس کروناست، تروئیکای اروپایی به فکر حفظ برجام از طریق فعال سازی اینستکس افتاد. وزارت خارجه آلمان، در بیانیه خود نگفته است که محموله پزشکی که به ایران ارسال شده، حاوی چه تجهیزاتی است. با این حال، روزنامه وال ستریت ژورنال، به نقل ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار