علت گرانی مسکن در ایران چیست؟

لوگوی الف الف . چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۵:۳۳
معاون وزیر راه و شهرسازی در رابطه با علت گرانی مسکن گفت: بازار مسکن در ایران توقفگاه سرمایه است و این بازار از نظر مردم در مقایسه با سایر بازارهای موازی مطمئن ترین بازار برای حفظ ارزش سرمایه است.

به گزارش ایلنا،  آمارها نشان می دهند، قیمت ها در بازار مسکن در طول کمتر از سه سال بیش از ۲۵۰ درصد رشد داشته و رشد بی وقفه قیمت ها متاثر از چند عامل افزایش نرخ ارز و طلا، افزایش نرخ تورم، افزایش نرخ سوخت و مصالح باعث شد تا میزان معاملات در سال گذشته در تهران به کمترین میزان که در سال ۱۳۶۶ بوده رسید و کمتر از ۳ هزار معامله ثبت شد.           
طبق گزارش رسمی وزارت راه و شهرسازی تهران گران ترین شهر برای خرید خانه محسوب می شود و در حالی که متوسط قیمت خرید خانه در پایتخت در هر متر مربع بیش از ۲۷ میلیون تومان است، در ۲۵ استان قیمت مسکن به کمتر از ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع می رسد و در ۹ استان متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی کمتر از ۵ میلیون تومان است.
اما در چند ماه اخیر با کاهش انتظارات تورمی پس از پیروزی بایدن در انتخابات و ورود وی به کاخ سفید و همچنین افت نرخ دلار، افزایش قیمت مسکن هم متوقف شده و طبق گفته کارشناسان و مسئولان در معاملات منعقد شده حتی قیمت ها به طور متوسط بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.
محمود محمودزاده با اشاره به دلایل افزایش قیمت مسکن در کشورمان اظهار داشت: بازار مسکن در ایران توقفگاه سرمایه است و اغلب مسکن را کالای سرمایه ای می دانند.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به همین دلیل است که مهم ترین استراتژی ما در وزارت راه و شهرسازی جداسازی بازار سرمایه از بازار مصرف است و با ابزارهای قانونی مانند مالیات به دنبال اجرای این سیاست و استراتژی در بازار هستیم.
وی تاکید کرد: فراموش نکنیم که مسکن یک کالای بادوام محسوب می شود و از نظر مردم در مقایسه با سایر بازارهای موازی مطمئن ترین بازار ...

سرخط اخبار
لوگوی فرتاک نیوز فرتاک نیوز .