گردش مالی ۵۰ میلیاردی در چهارشنبه سوری

دریافت خبر : شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۹:۳۹

باشگاه خبرنگاران جوان در گزارشی به سود هنگفت دلالان از فروش مواد محترقه در آخرین چهارشنبه سال پرداخته و رقم گردش مالی آن را بیش از ۵۰ میلیارد تومان اعلام کرده است.
با نزدیک شدن به ایام آخر سال و فرا رسیدن شب چهارشنبه سوری نگرانی های شهروندان به ویژه خانواده ها در خصوص صدمات حاصله از مواد منفجره زیاد می شود، به طوری که در این روز همه در تب و تاب سریع رسیدن به خانه هستند، اما موضوعی که کمتر کسی به آن توجه می کند،گردش مالی میلیاردی در فروش مواد منفجره است که در فقدان بازرسی ها افراد سودجو و فرصت طلب با واردات قاچاق، عرضه و گاهی تولید به سلب آسایش عمومی دست می زنند و سودهای میلیاردی از این شب به جیب می زنند.

بنابر گزارشی که سال قبل مرکز آمار ایران منتشر کرد، اگر هر ۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار خانواده ایرانی فقط یک نوع از مواد محترقه ارزان قیمت، به طور مثال فقط یک آبشار سه هزار تومانی خریداری کنند، در روز های پایانی سال گردش مالی این مواد محترقه به بیش از ۵۰ میلیارد تومان می رسد.
اگر به صورت میانگین هر خانوار از هر کدام از این مواد تنها یک عدد بخرد، حدود ۱۵ هزار تومان باید هزینه کند. از سوی دیگر بنابر اعلام امسال مرکز آمار ایران ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار خانوار در ایران وجود دارد. اگر به صورت میانگین این تعداد خانواده هر کدام برای خرید مواد محترقه ۱۵ هزار تومان هزینه کنند، حدود ۳۶۰ میلیارد تومان گردش مالی ایجاد خواهد شد؛ عددی که معادل حقوق ۳۲۶ هزار کارگر در ایران و معادل یارانه هشت میلیون و ۶۶ هزار نفر است.
عمده مواد محترقه از چین و به صورت قاچاق وارد کشور می شود. متأسفانه بازار این روز های این لوازم نشان از تنوع این وسایل دارد.
 قیمت ...

[ مشاهده متن کامل گردش مالی ۵۰ میلیاردی در چهارشنبه سوری برترینها ]