تمرکز داعش روی آفریقا

روزنامه مردم سالاری چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰:۹

تحلیلگر مسائل مربوط به امور گروه های تروریستی اعلام کرد: داعش شدیداً سعی دارد طی این مرحله به آفریقا برود و نفوذ و حضور خود را در این منطقه بر اساس استراتژی پایگاه های جایگزین یا گذرگاه های امن گسترش دهد.
«عمر فاروق» تحلیلگر مسائل مربوط به امور گروه های تروریستی در گفت وگو با شبکه خبری روسیا الیوم خاطرنشان کرد: دلایل متعددی وجود دارد که داعش را به سمت پیش روی به صحرای آفریقا و کشورهای آن سوق می دهد؛ از جمله این دلایل عبارتند از:
نخست: داعش از شبه نظامیان مسلح مستقر در داخل کشورهای آفریقا چه در غرب چه در شرق و یا در مرکز آفریقا مانند «بوکو حرام»، «الشباب»، «گروه توحید و جهاد»، «گروه ابو ولید» و گروه های افراط گر دیگر بهره می گیرد.
دوم: بهره گیری از جغرافیای طبیعی کشورهای آفریقایی به ویژه مناطق کوهستانی و بیابانی که پناهگاه امنی برای این گروه و فراهم کردن فرصت آموزش به نیروهای آن است.
سوم: ضربه زدن به مراکز و منافع آمریکایی و غربی در داخل کشورهای آفریقایی با هدف جبران خسارت های وارده به این گروهک تروریستی در سوریه و عراق.
چهارم: انجام تعداد زیادی حملات تروریستی برای عرض اندام رسانه ای تا هواداران خود و افکار عمومی جهانی را خطاب قرار داده و نشان دهد که این گروه همچنان قدرتمند بوده و قادر است در مناطق و جغرافیای سیاسی گسترده ای مستقر شود و قدرت مقابله مسلحانه و ایستادگی در مقابل ائتلاف های بین المللی نظامی را که به دنبال نابودی این گروه و ریشه کن کردن آن هستند، دارد.
پنجم: داعش به دنبال اجرای راهبرد بقای خود از طریق «جذب کودکان آفریقایی» است و این گروه سعی دارد با جذب کودکان و آموزش آنها برای پیوستن به صفوف داعش، نسل ...

سرخط اخبار