کارشناس اقتصادی گفت: دولت می تواند با فروش اموال مازاد و مولدسازی بهینه دارایی های خود بخشی از کسری بودجه را جبران کند.

هادی ترابی فر کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی درباره دلایل کسری بودجه و راهکار های جبران آن اظهار کرد: با توجه به تحریم ها و شیوع کرونا که به تعطیلی طولانی مدت واحد های تولیدی منجر شد، دولت برای جبران کسری بودجه ۱۵۰ هزار میلیاردی خود اقدام به فروش اوراق بدهی کرد. بدیهی است انتشار و فروش اوراق بدهی، یکی از راهکار هایی است که دولت می تواند برای جبران کسری بودجه از آن استفاده کند.
او با اشاره به موثر بودن فروش اوراق در تامین منابع برای دولت ادامه داد: اعمال تحریم ها باعث شد تا درآمد های نفتی کشور کاهش یابد همچنین با شیوع ویروس کرونا و حاکم شدن رکود بر اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا برای خرید نفت، این درآمد ها بیش از گذشته کاهش یافت. علاوه بر این تعطیلی و نیمه فعال شدن بنگاه ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، از درآمد های مالیاتی دولت نیز کاسته است.
این تحلیلگر مسائل اقتصادی بیان کرد: نوسانات نرخ ارز هم از عوامل اثرگذار بر این جریان است که دلایل مختلفی دارد و به کسری بودجه دامن زده است. البته مسائل خارجی هم در این امر دخیل هستند.
او افزود: چند سالی است موضوع اصلاحات در نظام بودجه ریزی مطرح است، اما شاهد بی توجهی به این موضوع از سوی مسئولان بوده ایم. در عمل هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشد و نظام بودجه ریزی با همان روند قبلی خود ادامه پیدا کرد که افزایش هزینه های جاری از مسائل محوری آن بود.
ترابی فر تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور همچنین نرخ بالای تورم، دولت باید بنگاه ها و تولید کنندگان و دهک های پایین جامعه را مورد حمایت قرار داده تا از خطر ورشکستگی و تعطیلی واحد های تولیدی جلوگیری کند. تمام این عوامل باعث پدید آمدن بحران ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار