سیستم مشترک برق میان ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان ایجاد می شود

ایرنا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۷
مسکو - ایرنا - شرکت برق سراسری روسیه اعلام کرد: دو روز پیش (دوشنبه) نمایندگان ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان موافقتنامه ای را برای طراحی مشترک طرح توجیه فنی و اقتصادی پیوستن سیستم برق سه کشور در چارچوب راهگذار بین المللی شمال - جنوب امضا کردند.

در بیانیه شرکت «سیستمنی اپراتور» که برق روسیه را تامین می کند، گفته شده است: این موافقت نامه میان شرکت توانیر ایران، شرکت سیستمنی اپراتور روسیه و آذر انرژی جمهوری آذربایجان امضا شده است.
در چارچوب این موافقت نامه، جنبه های فنی و اقتصادی شرایط مختلف پیوستن سیستم های انرژی ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان مطالعه خواهد شد.
علاوه بر آن امکان تحویل نیروی برق و افزایش ظرفیت های انتقال برق بین کشورهای شرکت کننده در موافقت نامه بررسی خواهد شد.
موضوع پیوستن سیستم برق ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان از حدود 15 سال پیش مطرح است.
ایران ، روسیه و جمهوری آذربایجان در سال 1396 گروه کاری برای بررسی اتصال شبکه های انرژی برق سه کشور ایجاد کردند.
این گروه کاری متشکل از 18 نفر از جمله شش کارشناس از هر کشور، مسئول تنظیم طرح توجیه اقتصادی و فنی اتصال شبکه های انرژی برق جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه به حساب می آید.
آناتولی یانووسکی معاون وزیر انرژی روسیه پارسال به ایرنا گفته بود که مذاکرات در سطح کارشناسی برای اتصال شبکه های انرژی برق روسیه به دو کشور جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران ادامه دارد و کارشناسان سه کشور در حال بررسی شرایط فنی اتصال هستند.
وی این را هم گفته بود که ایجاد دالان انرژی میان روسیه، جمهوری آذربایجان و ایران به هر سه کشور برای تامین نیروی برق زمانی که با کمبود مواجه شوند، کمک خواهد کرد.

سرخط اخبار