«عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه گفت که کشور های غربی به تعهدات خودشان در توافق هسته ای عمل نکردند.

به گزارش تابناک به نقل از فارس، عراقچی که با شبکه خبری راشاتودی مصاحبه می کرد، افزود: «کشور های غربی به وعده های خودشان در عدم اشاعه تسلیحات هسته ای نیز عمل نکرده اند.»
معاون وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: «مذاکراتی درباره برنامه هسته ای خود انجام دادیم تا نگرانی ها درباره آن را برطرف کنیم و هیچ کس نباید در مقاصد صلح آمیز برنامه هسته ای ایران تردید کند.»
عراقچی افزود: «وضعیت تنگه هرمز و منطقه خلیج فارس برای ما مهم بوده و آماده همکاری با کشور های منطقه در این زمینه هستیم.»
کشور های اروپایی بعد از خروج یک جانبه آمریکا از برجام در اردیبهشت سال گذشته وعده دادند که می توانند اثرات خروج واشنگتن را جبران کرده و ایران را از مزایای وعده داده شده در برجام برخوردار کنند. با این حال، این وعده ها با گذشت نزدیک به ۱۸ ماه عملی نشده اند.
جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف های توافق هسته ای به ویژه کشور های اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته ای عمل کنند.
با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه ای روز ۱۸ اردیبهشت ماه به طرف های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست. جمهوری اسلامی ایران تا کنون در چهار گام از تعهدات خود نسبت به برجام کاسته است.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار