فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان در انتظار تعیین سرنوشت

دریافت خبر : شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۶

به باور عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی این حق زن ایرانی است که بتواند از طریق خون تابعیت را به فرزندش منتقل کند.
به گزارش ایلنا، در ۲ مهر ۱۳۸۵ ماده واحده ی تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی در صحن مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. ماده واحده ای که به موجب آن فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی به شرط تولد در ایران، تا ۱۸ سالگی تابعیت ایرانی نداشتند و بعد از ۱۸ سالگی فقط ۱ سال وقت داشتند که درخواست تابعیت ایرانی داشته باشند. این فرزندان تا سن ۱۸ سالگی تنها حق اقامت در ایران را داشتند و ماده واحده در مورد حقوق شهروندی (همچون بهره مندی از حق تحصیل، حق بهداشت و درمان، بهره مندی از یارانه ها و...) سکوت کرده بود.
در مدت کمی بعد از تصویب این ماده واحده بسیاری از نمایندگان متوجه مشکل زا بودن آن شدند. حرکت های بسیاری برای اصلاح آن آغاز شد. در ۱۱ مرداد سال ۱۳۹۰ یک فوریت طرحی به تصویب رسید که به موجب آن فرزندان متولد از مادر ایرانی و پدر خارجی که مطابق ماده ۱۰۶۰ قانونی مدنی با اخذ مجوز ازدواج کرده اند ایرانی محسوب شوند. این طرح در شهریور ۱۳۹۰ به دلیل ملاحظاتی رد شد.
در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ مجلس طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن فرزندان مادر ایرانی پدر خارجی علاوه بر حق اقامت دائم در ایران از حق تحصیل و بهداشت و درمان، تامین اجتماعی و یارانه برخوردار باشند. اما این طرح از سوی شورای نگهبان در ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ به دلیل مغایرت با اصل ۷۵ قانون اساسی رد شد.
رضا شیران خراسانی (عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی) از نمایندگانی بوده که در سال های اخیر اقدامات قابل توجهی برای اصلاح ...

[ مشاهده متن کامل فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان در انتظار تعیین سرنوشت ایلنا ]

آخرین اخبار ایلنا