هشدار درمورد تبدیل خلیج گرگان به تالابی مرطوب

لوگوی اکوفارس اکوفارس . یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۱:۳۴
اکوفارس: معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی گفت: درصورت نبود اقدامات مبتنی بر راهکارهای دقیق علمی برای ‏بهبود شرایط زیست بوم خلیج گرگان در جنوب دریای خزر، این خلیج به یک تالاب مرطوب داخلی تبدیل ‏شود. ‏

خلیج گرگان بزرگ ترین خلیج دریای خزر است که در سال ۱۳۵۴ به همراه تالاب میانکاله و لپوی زاغمرز در استان مازندران به عنوان نخستین مجموعه تالاب بین المللی جهان در فهرست تالاب های کنوانسیون رامسر ثبت شد. این خلیج و نواحی اطراف آن یک مجموعه ارزشمند زیست محیطی حتی در سطح دنیاست که علاوه بر حفظ چرخه زیست دریای خزر در معیشت جوامع محلی اثری مستقیم دارد اما چند سالی است که با خشکی دست به گریبان شده است.
بر اساس بررسی های صورت گرفته حدود ۲۷ درصد از خلیج گرگان خشک شده که ارزش زیستگاهی این میزان بیش از ۸۰ درصد ارزش زیستگاهی تمام این خلیج است، در واقع حساس ترین واحد اکولوژیکی خلیج گرگان که منطقه زایش تنوع زیستی است از بین رفته و بر این اساس خلیج در معرض فقر غذایی و انرژی قرار گرفته است.
دلایل مختلفی برای خشک شدن خلیج گرگان مطرح می شود که از جمله تغییر اقلیم و گرمایش جهانی، برداشت بی رویه از سفره های آبی اطراف خلیج، کاهش بارندگی و افزایش تبخیر که البته می دانیم علت تمام این ها فقط سرشت سیری ناپذیر انسان است که می خواهد هر آنچه در طبیعت وجود دارد را در اختیار خود درآورد.
حمید علیزاده لاهیجانی معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی روز یکشنبه در این باره به خبرنگار محیط زیست ایرنا گفت: در ادامه مطالعات انجام شده در فصل های بهار و تابستان در خلیج گرگان و نیز در قالب طرح پایش نواحی ‏ساحلی دریاهای پیرامونی ایران، نمونه برداری و اندازه گیری ها به همراه بازدید میدانی از وضعیت سواحل ‏خلیج گرگان در روزهای ۱۶ و ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹ توسط محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم ‏جوی انجام شد.‏
وی افزود: با توجه به تغییرات مشاهده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار