رئیس جمهور ترکمنستان و نخست وزیر قزاقستان در عشق آباد با یکدیگر دیدار و در مورد توسعه مشارکت بین مرزی بین ولایت «بالکان» و منطقه «منگیستاو» تبادل نظر کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان و « عسکر مامین» نخست وزیر قزاقستان در عشق آباد دیدار و در مورد توسعه مشارکت بین مرزی بین ولایت «بالکان» و منطقه «منگیستاو» تبادل نظر کردند.
 در این گفت وگو طرفین به پویایی بالای توسعه تجارت بین کشورها اشاره و در مورد ایجاد همکاری موثر در زمینه تجارت و اقتصادی موافقت کردند. 
لازم به ذکر است که علی رغم محدودیت های ناشی از شرایط اپیدمیولوژیک جهانی، عشق آباد و «نور سلطان» نرخ رشد پایدار و پویایی را حفظ کرده اند و گردش مالی در ژانویه-ژوئیه سال 2020 با 10 درصد افزایش به 100 میلیون دلار ، حجم حمل و نقل ریلی از طریق قزاقستان 55 درصد افزایش یافته است.
دولت قزاقستان طی بیانیه ای عنوان کرد: توجه ویژه ای به چشم انداز توسعه همکاری های مرزی بین منطقه مانگیستاو قزاقستان و ولایت بالکان ترکمنستان مانند ایجاد منطقه تجارت مرزی ویژه در مرز دو کشور داده شده است.
بردی محمداف و مامین همچنین در مورد توسعه همکاری های دوجانبه در زمینه های تجاری، اقتصادی، سرمایه گذاری، سوخت و انرژی، ترانزیت، حمل ونقل و کشاورزی گفت وگو کردند. 
توجه به این نکته مهم است که ایجاد منطقه آزاد گمرکی در مرز ترکمنستان و قزاقستان به اقتصاد ملی دو کشور کمک می کند تا وارد مرحله جدیدی از صنعتی شدن شوند.
انتهای پیام/ح

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار