میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

زخم تئاتر شهر/آدم کوچولوهای فتوشاپی

لوگوی خبرگزاری مهر خبرگزاری مهر . چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۷:۴۲
آسیب های وارده به بنای تئاتر شهر، آدم کوچولوهای فتوشاپی،ریزش طاق کسری و کشفی دیگر در حوزه باستان شناسی و کشف دندان انسان نئاندرتال از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ این هفته خبرگزاری مهر درباره آسیب های وارد شده به بنای ثبت ملی شده تئاتر شهر گزارشی را منتشر کرد. در این گزارش آمده: همه نوع اتفاقات و بلاهایی که باید برسر یک بنای تاریخی بیاید تا از هم بپاشد، به سر بنای ثبت ملی شده «تئاتر شهر» آمده است.
بنای تاریخی تئاتر شهر بزرگ ترین مجموعه نمایش تئاتر ایران است که در سال ۱۳۴۶ توسط علی سردار افخمی یکی از شاگردان هوشنگ سیحون طراحی شد و ساخت آن پنج سال طول کشید.
این مجموعه به دلیل داشتن معماری منحصر به فرد و مکانی مهم برای اهالی تئاتر شهر به عنوان مرکز فرهنگی و هنری در فهرست میراث ملی ایران قرار دارد. اما این بنای تاریخی که محصور در چهارراه ولیعصر مانده هر روز با یک داستانی رو به روست از ماجرای حفر زمین برای عبور مترو گرفته تا بلاهایی که بر سر بنا وارد می شود.
حفاری های متروی چهارراه ولیعصر برای خیلی از افراد به خصوص هنرمندان تئاتر شهر به یادماندنی شد آنجا که همه علیه این اقدام اعتراض کردند ولی کسی به حرفشان گوش نکرد و در نهایت یکی از خروجی ها دقیقاً در چند متری بنا باز شد. حالا نتیجه این اقدام آن شده که هر دو دقیقه یک بار بنای تئاتر شهر می لرزد.
شلوغی بیش از حد تئاتر شهر به هر مناسبی یکی از دلایلی است که باز شدن خروجی مترو به روی محوطه تئاتر شهر به دنبال داشت. این شلوغی باعث شده تا دست فروشان چهارراه هر روز بیشتر و بیشتر شوند چون محوطه شلوغ است و مردم مشتاق به خرید زیاد!
هزینه خرید قلعه بستک با عدم حفاظت از بین رفت
این هفته گزارشی درباره قلعه بستک در استان هرمزگان نیز منتشر شد. در این گزارش آمد: اگرچه میراث فرهنگی هرمزگان بودجه میلیونی برای خرید عمارت ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار