جایزه ادبی پلنتا که باارزش ترین جایزه ادبی اسپانیا است، به خاویر سرکاس، نویسنده شناخته شده اسپانیایی تعلق گرفت.

ایبنا: خاویر سرکاس، نویسنده سرشناس اسپانیایی موفق شد جایزه شصت و هفتمین دوره جایزه ادبی پلنتا را که معتبرترین و باارزش ترین جایزه ادبی اسپانیایی زبان است، به خود اختصاص دهد.
او برای رمان پلیسی با عنوان «ترا آلتا» که روایتی درباره تحقیق یک پلیس در کاتولونیا بعد از حملات مرگ بار ماه آگوست سال ۲۰۱۷ شهر بارسلون و کمبریلز اسپانیا است، شایسته دریافت این جایزه شناخته شد.
خاویر سرکاس در مراسم اهدای این جایزه که روز ۱۵ اکتبر(۲۳ مهر) در بارسلون برگزار شد گفت: «من اکنون ۵۷ ساله هستم و در این سن وسال خطرناک ترین چیز برای یک نویسنده این است که به تکرار خود روی بیاورد و من تلاش کرده ام از طریق یک اثر کاملا متفاوت از این خطر خود را دور نگه دارم؛ اما در عین حال به آثار قبلی ام وفادار باشم. پس زمینه آثار قبلی من همانند این رمان پلیسی است اما با این تفاوت که در آثار پیشین از همان اول پیدا بود چه کسی باید مورد سرزنش قرار بگیرد. این رمان در واقع بازتاب موضوعات و پرسش های خاصی باشد که مورد علاقه من است. پرسش هایی که متاسفانه در دوران اخیر خیلی مد شده اند: ارزش قانون، امکان عدالت و مشروعیت انتقام.»
هیئت داوران این جایزه نیز درباره اثر برگزیده بیان داشت: «کرکاس در این اثر نیز همانند دیگر آثارش مرزهای واقعیت و خیال را در هم آمیخته است. این رمان وضعیت سیاسی کاتولونیا معاصر را روایت می کند.»
سال گذشته جایزه ادبی پلنتا به شانتیاگو پستگیلو، نویسنده اسپانیایی برای رمان «یو، جولیا» که بر اساس زندگی جولیا دومنا، امپراطور رومانی نوشته شده بود تعلق گرفت.
خاویر سرکاس، نویسنده ۵۷ ساله اسپانیایی، نویسنده و استاد دانشگاه خیرونا اسپانیا است. رمان «سربازان ...

سرخط اخبار