نشریه «فایننشال تایمز» گزارش داده است که دولت آمریکا در تلاش برای ایجاد ناآرامی و تظاهرات در ایران، از شرکت های فناوری ارائه دهنده فیلترشکن و «وی پی ان» حمایت مالی می کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، نشریه «فایننشال تایمز» روز یکشنبه به نقل از منابع مطلع نوشته است که دولت آمریکا به امید کمک به ایجاد ناآرامی و اعتراض عمومی در ایران، از شرکت هایی که به دور زدن فیلترینگ در ایران کمک کنند، پشتیبانی مالی می کند.
بنا بر این گزارش، دولت آمریکا از سال ۲۰۱۸ همزمان با شکل گیری برخی ناآرامی ها در ایران، تلاش برای تسهیل ارتباط میان شرکت کنندگان در ناآرامی ها و اعتراضات را تسریع کرده است. 
فایننشال تایمز با اشاره به حمایت مالی آمریکا از شرکت های ارائه دهنده خدمات فیلترشکن و «وی پی اِن»، نوشته است که بسیاری از ایرانی ها برای دور زدن فیلترینگ از وی پی ان استفاده می کنند، بی آنکه بدانند بسیاری از این ابزارها و شرکت ها از سوی واشنگتن پشتیبانی مالی می شود.
یک مقام وزارت خارجه آمریکا در این مورد گفته است: «ما با شرکت های فناوری کار می کنیم تا به جریان آزاد اطلاعات کمک کرده و ابزارهایی برای دور زدن [فیلترینگ] ارائه کنیم. همین ابزارها به اعتراضات [هفته گذشته] کمک کرد. ما قادریم از وی پی ان هایی که به ایرانی ها اجازه می دهند از اینترنت استفاده کنند، پشتیبانی [مالی] کنیم.»
بر اساس این گزارش، هرچند دولت آمریکا در چارچوب سیاست «فشار حداکثری» تحریم های گسترده ای علیه ایران وضع کرده، اما وزارت خزانه داری آمریکا برای فناوری ها و سرویس هایی که به دور زدن فیلترینگ کمک کند، معافیت تحریمی صادر کرده است.
یکی از این ابزارها که به نوشته فایننشال تایمز از پشتیبانی مالی دولت آمریکا و یک مجوز معافیت تحریمی خزانه داری آمریکا بهره می برد، نرم افزار کانادایی «سایفون» است. «مایکل هال» مدیر این شرکت در گفت وگو با ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار