نگاهی به کارنامه پیتر هاندکه؛ نویسنده و نمایشنامه نویس نوگرا

خبرگزاری مهر پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۶

به گزارش خبرگزاری مهر ، پیتر هاندکه نویسنده و نمایشنامه نویس ۷۶ ساله اتریشی، از زمان تحصیل در رشته حقوق به نوشتن روی آورد و سرانجام تحصیلاتش را نیمه کاره رها کرد و نخستین رمانش را سال ۱۹۶۶ با عنوان «زنبور سرخ» به ناشر ارایه کرد. اولین نمایشنامه وی نیز که «اهانت به تماشاگر» نام دارد سال ۱۹۶۷ منتشر شد. او فیلمنامه های متعددی نیز نوشته و جایزه طلای جشنواره فیلم آلمانی را برای «حرکت نادرست» دریافت کرده است.
وی که جایزه معتبر جورج بوشنر و فرانتس کافکا را در کارنامه دارد، نویسنده بیش از ۷۰ عنوان رمان، نمایشنامه و فیلمنامه است. جدیدترین رمان وی با عنوان «دزد میوه؛ یا راهی راحت برای فرار به درون» سال ۲۰۱۷ منتشر شده است.
هاندکه از نویسندگانی است که معتقدند ادبیات با اشیا و موضوع هایی که با این زبان توصیف می شوند، شکل نمی گیرد بلکه این زبان است که به ادبیات شکل و رنگ می بخشد. موضوع هایی چون نقد قالب های ادبی مرسوم در شعر، نثر و نمایشنامه نویسی از جمله مهم ترین سوژه های آثار این نویسنده سرشناس اتریشی است. او در آثارش با موضع گیری های مستقیم و مرسوم، ادبیات را به چالش می کشد و مبانی نظری خود را در نقد زبان مطرح می کند.
«زن چپ دست» ۱۹۷۶، «ویکتور مقدس»۱۹۸۰، «بازی پرسش»۱۹۸۹، «سرزمین کلمه» ۱۹۹۸ و «دن خوان از زبان دن خوان» ۲۰۰۴ از معروف ترین آثار هانتکه در سال های اخیر به شمار می آیند. « زن چپ دست»، «ترس دروازه بان از ضربه پنالتی»، «کاسپار» و «محاکمه» از جمله آثار اوست که به فارسی ترجمه شده اند.
وی سال ۲۰۱۴ به عنوان برنده جایزه بین المللی ایبسن که مهمترین جایزه برای تئاتر است انتخاب شد و هیات داوران جایزه از وی به عنوان ...

سرخط اخبار