یک فعال بازار کار در خصوص تاثیر احتمال افزایش 25 درصدی حقوق کارمندان در سال آینده بر دستمزد کارگری معتقد است که اگر این عدد قطعی شود، نباید دستمزد کارگری را کمتر از 40 درصد افزایش داد.

حمیدرضا حاج اسماعیلی در گفت وگو با برنا در خصوص تاثیرافزایش احتمالی 25 درصدی حقوق کارمندان بر دستمزد کارگری، گفت: به طور قطع پیش بینی های دولت و هدفگذاری در بودجه روی تعیین دستمزد کارگران در شورای عالی کار هم تاثیر دارد اما در مجموع باید پیش بینی های درستی در بودجه و با توجه به اثرگذاری دیگر مولفه ها داشت.
وی تاکید کرد: در حال حاضر تورم بالای 25 درصد داریم و بحث انتخابات آمریکا هم شوکی به کشور وارد کرد که باعث شد نرخ ارز و طلا قدری کمتر شود. احتمالا نرخ گذاری دولت برای افزایش 25 درصدی حقوق کارمندان هم مربوط به قبل از این جریان بوده است.
این فعال کارگری معتقد است که دولت باید بداند شرایطی که برای کارگران ایجاد شده بسیار سخت است و اینکه نمی توان با چنین عددهای مشکل کارگران را حل کرد. اکثر کارگران کشور نیازمند حمایت های دولتی هستند و بدون این حمایت ها امکان اینکه بتوانند زندگی را تامین کنند برایشان میسر نیست.
لزوم بازنگری جدی در قانون
وی در خصوص راه های حمایتی غیرنقدی برای حمایت از کارگران، گفت: اولا به نظرم مجلس باید یک بازنگری جدی در قانون انجام دهد. قانون باید شفاف باشد و دولت کارگران را در شرایط بد اقتصادی تنها نگذارد. در سال های قبل هم پیشنهاد کرده بودیم که کالاهای اساسی با سوبسید و به صورت مستقیم در اختیار خانواده های کارگری قرار گیرد. الان کالاها با ارز 4200 تامین می شود اما مردم واقعا آن را حس نمی کنند. بهتر است که این ارز 4200 تومانی حذف شود و کالاهای اساسی با تخفیف و به صورت کیفی در اختیار خانواده های کارگری قرار گیرد.
حاج اسماعیلی ادامه داد: در بحث مسکن هم بر اساس مصوبه دولت می توان وام ودیعه اجاره مسکن در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار