شعب بانکی مصوبات را جدی نمی گیرند و اگرچه دولت بارها تاکید کرده که پرداخت وام های قرض الحسنه تا پایان اردیبهشت ماه از سوی وام گیرندگان الزامی نیست، اما برداشت از حساب ها و ضامنان ادامه دارد

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، با شیوع ویروس کرونا دولت مصوبات متعددی را برای حمایت از اقشار آسیب پذیر و کسب و کارها در نظر گرفت. یکی از این مصوبات، حمایت از وام گیرندگان از نظام بانکی بود؛ به خصوص آن دسته از وام گیرندگان حقیقی که از بخش های مختلف نظام بانکی، وام های قرض الحسنه دریافت کرده بودند. دولت تصمیم گرفت برای این ا قشار که عمدتاً گروه کم درآمد جامعه هستند، فرصتی را فراهم کند تا آنها بتوانند اقساط اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ را فعلاً پرداخت نکرده و زمانی که آخرین قسط خود را می دهند، این سه قسط را به ترتیب در سه ماه پایانی بپردازند.
اینجا بود که دولت با مانور بسیار بر روی بخش های مختلف این مصوبه خود که نظام بانکی را درگیر می کرد، تلاش کرد تا آرامشی را به جامعه تزریق کند؛ این طور بود که بسیاری از مردم آرامش یافتند که با توجه به وضعیت کسب و کارهایی که ناشی از شیوع ویروس کرونا تعطیل شده یا بازار کسادی دارند، فعلاً حداقل قسط وام های خود را نپردازند. اما این آرامش چندان دوام نیافت؛ چراکه بسیاری از شعب بانکی همچون جزیره هایی عمل می کنند که گویا از سیاست های دولت و بانک مرکزی جدا هستند.
در واقع، این رئیس کل بانک مرکزی بود که بارها و بارها تاکید کرد که نظام بانکی در دوران شیوع کرونا، همکاری ویژه ای با کسب و کارها و وام گیرندگان از شبکه بانکی خواهد کرد؛ البته مصادیق مشمولان این حمایت ها را نیز بارها و بارها در قالب بخشنامه و اطلاعیه اعلام کرد؛ اما اکنون آنچه که در نظام بانکی رخ می دهد، چیزی متفاوت از گفته های بانک مرکزی است.
رفتار بانک ها از همان ابتدای کار، با وام گیرندگان قرض الحسنه رفتاری توأم با همراهی نبود؛ از ...

سرخط اخبار