رهامی: شفافیت، احتمال خطای مسئولان را کاهش می دهد

ایسنا چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۳
یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: مخالفان نظام با اخبار کذب یا شبهه ناک در حال ایجاد شبهه نسبت به مسئولان نظام هستند؛ بنابراین لازم است که اطلاعات اموال و دارایی های آنها به اطلاع مردم رسانده شود.

حجت الاسلام والمسلمین محسن رهامی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به ابلاغ آئین نامه اجرای قانون اعلام دارایی های مسئولان اظهار کرد: این قانون الزامی است که بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی ایجاد شده است. اصلی که بیان می کند دارایی رهبر، رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور، وزیران و همسر و فرزندان آنان قبل و بعد از خدمت، توسط رئیس قوة قضائیه رسیدگی می شود که بر خلاف حق افزایش نیافته باشد.
وی ادامه داد: بر اساس این قانون اموال و دارایی های مسئولان که به بیت المال دسترسی دارند مورد نظارت قرار می گیرد تا از احتمال تخلف یا رانت خواری جلوگیری شود. ایجاد این شفافیت موجب اطمینان مردم به مسئولان رده بالای نظام می شود. واقعیت این است که اگر مردم به مسئولان اطمینان نداشته باشند، به تدریج موقعیت مسئولان تضعیف می شود.
این فعال سیاسی با بیان اینکه در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا شفافیت در عملکرد مالی مسئولان رده اول اعمال می شود، تصریح کرد: اگر در درآمد و دارایی های این مسئولان افزایش معناداری دیده شود، آن مقام باید پاسخگو باشد.
رهامی خاطرنشان کرد: در اول انقلاب، امام خمینی (ره) لیست اموال و دارایی های خود را در اختیار قوه قضائیه قرار دادند و سایر مسئولان کشور نیز اموال خود را اعلام کردند. در واقع اعلام دارایی های مسئولان اتفاق خوبی بود که از زمان حیات امام (ره) آغاز و قرار شد که همه این اطلاعات، در اختیار مردم قرار گیرد. در واقع ارائه این اطلاعات به مردم موجب افزایش شفافیت شده و ابهامات و شایعه ها را پایان می دهد. از سویی شفافیت احتمال خطای مسئولان را کاهش می دهد؛ زیرا میزان درآمد یک مسئول برای ۴ یا ۸ سال به راحتی قابل ارزیابی و محاسبه است.
این فعال ...

سرخط اخبار