اسلام آباد - ایرنا - یک اندیشکده دولتی در پاکستان با برگزاری وبینار بررسی رویدادهای پیرامون عادی سازی روابط توسط برخی از اعراب با اسرائیل پرداخت و سخنرانان در این برنامه ضمن ابراز نگرانی از تشدید نابسمانی سیاسی و امنیتی در خاورمیانه تاکید کردند که سازش با رژیم صهیونیستی یک لایه جدیدی به تنازعات منطقه ای اضافه کرده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، بخش خاورمیانه و آفریقای موسسه مطالعات راهبردی اسلام آباد که از اندیشکده های دولتی و نام آشنا در پاکستان به شمار می آید و سهم مهمی در سیاست گذاری این کشور دارد، وبیناری با عنوان «دگرگونی وضعیت خاورمیانه و پیامدهای آن بر منطقه» با مشارکت موسسه مطالعات صلح و درگیری دانشگاه پیشاور برگزار کرد که هدف آن بررسی تحولات پیرامون سازش امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی، تشدید مناقشات در خاورمیانه و اولویت اصلی حل مسئله فلسطین بود.
کارشناسان ارشد سیاست خارجی، مطالعات راهبردی از جمله مدیرکل و پژوهشگران اندیشکده مطالعات راهبردی اسلام آباد طی سخنرانی به گوشه هایی از ابعاد سیاسی و امنیتی تحولات اخیر در خاورمیانه و وضعیت سرزمین های اشغالی پرداختند.
به عقیده آنان، بحران نفت، درگیری های سوریه و یمن، مهاجرت گسترده پناهجویان، نقش سازمان همکاری اسلامی در اتحاد جهان اسلام، ایجاد ائتلاف های جدید و چالش همه گیر ویروس کرونا را از مهم ترین مسائلی توصیف کردند که باعث دگرگونی اوضاع فعلی در خاورمیانه شده است.
سازش با تل آویو و تداوم نابسمانی سیاسی در منطقه
«آمنه خان» مدیر بخش مرکز خاورمیانه و آفریقای اندیشکده مطالعات راهبردی اسلام آباد گفت: مناقشه فلسطین و رژیم صهیونیستی با چند دهه قدمت به سنجش ظرفیت های کشورهای اسلامی عربی و سایر کشورهای منطقه برای اتحاد و عبور از این وضعیت تبدیل شده است.
وی افزود : تصمیم امارات و بحرین برای سازش با صهیونیست ها و امضای پیمان صلح میان طرفین به اکثر کشورهای جهان اسلام سنگین آمد که البته باید به اعتراضات و واکنش های متفاوت نیز در درون جهان عرب اشاره کرد.
این پژوهشگر پاکستانی افزود: برخی از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار